Pfizer: Szczepionka na COVID-19 wysoce skuteczna przeciw wariantowi z RPA
Firmy Pfizer i BioNTech ogłosiły w czwartek zaktualizowane dane ze swoich badań klinicznych nad skutecznością szczepionki przeciw Covid-19. Wynika z nich, że ogólna skuteczność wynosi 91,3 proc., a preparat działa też wobec południowoafrykańskiego wariantu koronawirusa B.1.351.
Jak podano w komunikacie obu firm, nowe dane obejmują 46 tys. uczestników badań w okresie od siedmiu dni do sześciu miesięcy po podaniu drugiej dawki preparatu. Wśród badanych stwierdzono 927 przypadków Covid-19, z czego 850 w grupie, która otrzymała placebo, a 77 wśród zaszczepionych pacjentów, co przekłada się na szacowaną skuteczność 91,3 proc.
Pierwotne wyniki badań nad szczepionką z grudnia 2020 r. wskazywały na skuteczność preparatu na poziomie 95 proc.
Żaden z zaszczepionych ochotników nie miał ciężkich objawów choroby, w porównaniu do 32 takich przypadków w grupie niezaszczepionej.
Nowe dane obejmują także badanie w RPA z udziałem 800 osób, gdzie stwierdzono dziewięć infekcji - wszystkie wśród osób, które otrzymały placebo. Według Pfizera oznacza to potwierdzenie wniosków z wcześniejszych badań, które - choć wykazały słabszą reakcję układu odpornościowego osób zaszczepionych na wariant z RPA - sugerowały, że szczepionka zachowuje skuteczność przeciwko budzącemu największe obawy szczepowi.
Nowe dane nie wykazały żadnych nowych skutków ubocznych, również wśród osób będących 6 miesięcy po otrzymaniu drugiej dawki.
Czytaj też: WHO: Szczepienia w Europie przebiegają zbyt wolno
PAP/kp