W Hiszpanii rekordową część PKB wydano na płace, renty i emerytury
Władze Hiszpanii wydały w 2020 roku rekordową kwotę na płace, renty oraz emerytury, do czego przyczyniła się pandemia Covid-19. Wypłaty te przekroczyły, jak podał w środę rząd, ponad 26 proc. PKB.
Z raportu podległego rządowi państwowego zakładu ubezpieczeń społecznych (Seguridad Social) wynika, że z budżetu państwa w ubiegłym roku wypłacono łącznie na renty, emerytury oraz pensje dla pracowników sfery budżetowej 294,8 mld euro.
W opublikowanym dokumencie państwowy ubezpieczyciel wskazał, że w naznaczonym koronakryzysem roku wydatki na płace dla osób z budżetówki przekroczyły po raz pierwszy w historii poziom 140 mld euro. Władze Seguridad Social wskazały, że pomiędzy 2019 a 2020 rokiem łączna wysokość środków wypłacanych dla pracowników sfery budżetowej zwiększyła się o 4,5 proc.
Tymczasem z szacunków ministerstwa pracy i gospodarki społecznej Hiszpanii wynika, że rekordowe w 2020 roku były również wydatki na osoby nieaktywne zawodowo, zarówno bezrobotnych, jak też obywateli objętych pomocą państwa w ramach tzw. mechanizmu pracy tymczasowej. Koszty ponoszone z tego tytułu przez państwo wyniosły odpowiednio 20,4 mld i 16 mld euro.
W marcowym raporcie dotyczącym sytuacji w kraju resort napisał, że bezpośredni wpływ na nienotowane wcześniej wydatki na rzecz osób nieaktywnych zawodowo miała zarówno pandemia koronawirusa, jak też spadek PKB Hiszpanii. Zgodnie z danymi banku centralnego Hiszpanii PKB zmniejszył się w 2020 roku w rezultacie koronakryzysu o 11 proc.
Czytaj także: Badanie: podczas pandemii aż 42 proc. Polaków przybrało na wadze. Ile?
(PAP/gr