Litewski prezydent: Zamknąć europejskie niebo dla Białorusi
Zamknięcie przestrzeni powietrznej UE dla białoruskich linii lotniczych, uznanie białoruskiej przestrzeni powietrznej jako niebezpiecznej dla lotów cywilnych oraz rozszerzenie sankcji wobec reżimu białoruskiego - to zdaniem litewskiego prezydenta Gitanasa Nausedy decyzje, które mogą zostać podjęte przez UE wobec Białorusi
Nauseda, wchodząc do budynku Rady Europejskiej w Brukseli, w którym odbędzie się szczyt unijny, powiedział, że zmuszenie samolotu Ryanair do lądowania w Mińsku było „aktem państwowego terroryzmu przeciwko europejskiej społeczności”.
Czas na retorykę i słowa minął. Potrzebujemy konkretnych działań, aby zmienić sposób postępowania tego bardzo niebezpiecznego reżimu. Jedną z możliwości jest zamknięcie przestrzeni powietrznej UE dla białoruskich linii lotniczych, także uznanie białoruskiej przestrzeni powietrznej jako niebezpiecznej dla lotów cywilnych oraz rozszerzenie sankcji wobec reżimu - powiedział. Jego zdaniem, takie środki są potrzebne, aby zatrzymać białoruski reżim przed podobnymi działaniami.
Zaznaczył, że w tym kontekście położoną na Białorusi elektrownię atomową w Ostrowcu należy uznać za możliwą do wykorzystania broń geopolityczną przeciwko europejskiej społeczności. Zapowiedział, że podniesie tę sprawę na unijnym szczycie.
Samolot relacji Ateny-Wilno linii Ryanair został zmuszony do lądowania w Mińsku w niedzielę z powodu rzekomego ładunku wybuchowego na pokładzie. Władze Białorusi potwierdziły, że poderwały myśliwiec MiG-29 do pasażerskiej maszyny.
Po lądowaniu w stolicy Białorusi zatrzymano tam Ramana Pratasiewicza, byłego współredaktora kanału Nexta, uznanego przez władze białoruskie za „ekstremistyczny”.
Z ponad ośmiogodzinnym opóźnieniem w niedzielę wieczorem samolot dotarł do Wilna. Oprócz Pratasiewicza na pokładzie nie było także jego dziewczyny i – według białoruskiego opozycjonisty Pawła Łatuszki – jeszcze czterech innych osób.
Działania Białorusi potępiło w niedzielę wiele państw, w tym Polska, zarzucając władzom w Mińsku złamanie prawa międzynarodowego, piractwo, „terroryzm państwowy” i „porwanie samolotu”, domagały się też wyjaśnienia okoliczności tego zdarzenia i zdecydowanej reakcji społeczności międzynarodowej.
PAP, mw