Opinie

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Najlepszy rok dla sztuki

Piotr Suchodolski

Piotr Suchodolski

Wealth Solutions to instytucja finansowa zajmująca się zarządzaniem inwestycjami alternatywnymi. Wino, whisky, dzieła sztuki, nieruchomości, private equity.

  • Opublikowano: 12 marca 2014, 10:01

    Aktualizacja: 12 marca 2014, 10:23

  • Powiększ tekst

Obroty na aukcyjnym rynku sztuki przekroczyły kwotę 12 mld dolarów skali roku. To absolutny rekord. Rośną także ceny oraz poszerza się grono kolekcjonerów sztuki.

Według opublikowanego właśnie raportu ArtPrice, rok 2013 był najlepszym w historii aukcyjnego rynku sztuki. W jego trakcie pobito rekord obrotów, które przekroczyły poziom 12 mld dolarów. Wynik ten oznacza wzrost sprzedaży o 13 proc. w porównaniu do i tak bardzo dobrego roku poprzedniego. 2013 był jednak wyjątkowy również z innych powodów. W jego trakcie pobito łącznie 15 tys. rekordów cenowych dla poszczególnych artystów oraz zlicytowano najdroższy obraz w historii. Do tej ostatniej już historycznej transakcji doszło 12 listopada 2013 r. w nowojorskim oddziale Christie’s. Tego dnia tryptyk Three Studies of Lucian Freud (1969) Fancisa Bacona został sprzedany za kwotę 127 tys. dolarów, nie doliczając prowizji domu aukcyjnego.

Dzięki wzrostowi popytu, Christie’s mógł zaliczyć poprzedni rok do najlepszych w swojej 247-letniej historii. Instytucja ta w ciągu roku sprzedała dzieła sztuki o łącznej wartości 7,1 mld dolarów. Wynik ten jest lepszy o 16 proc. względem roku 2012, który również był w tym przypadku rekordowy. Warto także zauważyć, że według danych Christie’s o 30 proc. wzrosła liczba nowych klientów domu aukcyjnego.

Mimo, że to malarstwo wciąż dominuje na rynku aukcyjnym, to w ciągu ostatnich lat widać rosnący popyt na grafiki, fotografie, czy rzeźby. Te pierwsze według danych ArtPrice w poprzednim roku odpowiadały na rynku aukcyjnym za obroty wysokości 260 mln dolarów. To rekord w tej kategorii. Rzeźby wygenerowały z kolei sprzedaż na poziomie 913 mln dolarów, a fotografie 153 milionów. Swój złoty okres w ostatnich latach przeżywa również sztuka powojenna i współczesna. W 2013 r. odpowiadała za 35 proc. obrotów na rynku aukcyjnym. Obecnie ustępuje miejsca jedynie sztuce nowoczesnej, która stanowiła 46 proc. rynku.

Podobnie jak rok wcześniej miano najdroższego artysty ArtPrice przyznał Andy’emu Worcholowi. W 2013 r. jego prace sprzedano za łączną kwotę 367,4 mln dolarów. Wykonane przez niego Silver Car Crash (1963) było też drugim najdroższym dziełem sprzedanym w ubiegłym roku na aukcji. Do licytacji tego obrazu doszło 13 listopada w nowojorskim oddziale Sotheby’s, a 94 tys. dolarów uzyskane podczas sprzedaży zagwarantowały mu miejsce w pierwszej trójce najdroższych dzieł sztuki w historii.

Warto również dodać, że ArtPrice powrócił w tym roku do samodzielnego zbierania danych na całym świecie. Rok wcześniej korzystał przy badaniu rynku chińskiego z pomocy Art Market Monitor of Artron. Stąd też wzięły się pewne rozbieżności w wynikach z dwóch ostatnich lat. Według zeszłorocznego raportu obroty przekraczające 12 mld dolarów osiągnięto już w 2012 r., jednak faktu tego nie potwierdziły dalsze badania wykonane już samodzielnie przez ArtPrice.

- Dane z rynku aukcyjnego świadczą o tym, że rynek sztuki wciąż się rozwija. Rośnie grono nowych odbiorców, obroty oraz ceny. Warto zwrócić szczególną uwagę na wzrost zainteresowania sztuką współczesną. W tym miejscu pamiętać jednak należy, że ten segment rynku sztuki jest znacznie większy, ponieważ dane ArtPrice nie uwzględniają obrotów na rynku pierwotnym, a galerie ostatni rok również mogą zaliczyć do udanych. – mówi Karolina Nowak, Zarządzająca Inwestycjami w Dzieła Sztuki w Wealth Solutuions.

 

 

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------

Miłośnikom sztuki polecamy książkę:"Arcydzieła i mistrzowie. Siedemdziesiąt spotkań ze sztuką"

Fascynująca wyprawa w świat sztuki światowej. 70 esejów naukowców, literatów i artystów opowiada o najwybitniejszych dziełach w historii ludzkości – od prehistorycznych malowideł do malarstwa XX wieku.

Arcydzieła i mistrzowie. Siedemdziesiąt spotkań ze sztuką

 

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych