Frankowcy proszą o pomoc Kościół
Stowarzyszenie Obrony Poszkodowanych przez Banki Pro Futuris wystosowało list do Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Prosi w nim o wsparcie kredytobiorców i powołuje się na naukę błogosławionego Jana Pawła II.
„Przewielebni, zgodnie z tym przesłaniem naszego Ojca Świętego, w imieniu setek tysięcy ofiar oszustw bankowych: "Przeciwko lichwiarskim odsetkom Papież do bankierów "Anormalne formy kredytu narażają ludzkie życia"
Jest to prawdziwy wykład na temat etyki bankowej, który Jan Paweł II wygłosił rano, 11 listopada 2000 r., do 7500 uczestników z okazji Jubileuszu Banku Rzymskiego. Papież powiedział między innymi:
"Jeżeli pieniądze przedstawiane są czasami jako krew żyjącego organizmu, to bank może być porównany do serca, które powoduje jej krążenie w społecznym ciele. Stąd ważność systemu bankowego i odpowiedzialność tych, którzy zarządzają nim dla ludzi, rodzin i organizacji społecznych, które proszą ich o pośrednictwo".
"Kierując się swoimi własnymi celami, instytucje bankowe nie mogą zaniedbywać odwoływania się do wartości etycznych, które kierują różnymi aspektami ludzkiego działania. Jeżeli celem banków jest wyłączne dążenie do maksymalnego zysku dla samych siebie (...) nie przedstawiają się one jako instrumenty wzrostu i rozwoju społeczeństwa, ale raczej jako element obciążenia lub hamowania (działalności)." "Doktryna Kościoła utrzymuje priorytet dla czynnika ludzkiego w finansowych i kredytowych celach każdej instytucji bankowej (...). Niestety, nie można zataić faktu, że nawet dzisiaj istnieją anormalne formy kredytu, które mogą spowodować niebezpieczeństwo nie tylko dla działalności biznesowej czy własności rodzinnej, ale także dla życia ludzi, którzy wpadli w te przewrotne spirale.
Podkreślałem już nieraz przy wielu okazjach trudności i niewygody, w jakich znalazły się ofiary spekulacji połączonych z bezprawnymi formami kredytu".
"Plaga" lichwy: bezlitosne wykorzystywanie innych
Na zakończenie środowej audiencji generalnej w Watykanie, w środę, 22 listopada 2000 r. papież Jan Paweł II wystosował pilny apel przeciwko "niepokojącemu zjawisku lichwy" i wezwał o pomoc dla ofiar "tej rozszerzającej się plagi". Przemawiając do 40.000 wiernych, Ojciec Święty podniósł swój głos i zaapelował o "wielkoduszne zaangażowanie się w walce przeciwko temu bezlitosnemu wykorzystywaniu potrzeb innych".
Pośród wiernych byli członkowie Włoskiego Związku Fundacji Przeciwko Lichwie i delegaci różnych regionalnych fundacji. Papież zwracając się do nich powiedział:
"Lichwa jest społeczną plagą, która rozpowszechnia się i dlatego bezwzględnie konieczne jest niesienie pomocy wszystkim tym, którzy wpadli w tę sieć niesprawiedliwości i poważnych cierpień. Mam szczerą nadzieję, że w kontekście Roku Jubileuszowego, dzięki udziałowi wszystkich, mogłyby być podjęte konkretne kroki w celu wyeliminowania tej groźnej plagi".
Zwracam się z prośbą o wydanie w tej sprawie listu pasterskiego. Zgłaszają się do nas ofiary lichwy, którym nikt nie chce pomóc. Banki wykorzystały ludzką naiwność i niewiedzę i z pomocą armii oszustów naciągnęły mnie i setki tysięcy wiernych w całej Polsce.
Bóg zapłać”