Spodziewana poprawa wycen długu
Brak publikacji ważnych danych makro oraz niewielkie wzrosty na giełdach w Europie, po wtorkowych spadkach, sprzyjały nieznacznej korekcie na bazowych rynkach długu.
Reakcją na poprawę wycen na rynkach akcji było przesunięcie amerykańskiej krzywej w górę o 3-4 pb. na całej jej długości. W przypadku papierów niemieckich zmiany były istotnie mniejsze i wyniosły 1 pb. w segmencie 5Y.
Krajowy rynek podążał w środę za papierami amerykańskimi, korygując spadki dochodowości z początku tygodnia. Wypowiedź J. Osiatyńskiego z RPP, że nie ma obiektywnych powodów, dla których stopy procentowej w Polsce mają być tak wysokie zostały całkowicie zignorowane przez rynek. W przypadku krzywej obligacji przesunęła się ona w górę o 3-4 pb. w segmencie 5-10Y oraz 1-2 pb. w segmencie 2Y. Krzywa IRS wykonała mniejszy, 1- punktowy ruch w górę. Nieco więcej działo się na rynku FRA, gdzie segment 9X12-12X21 przesunął się 4-5 pb. do góry, podczas gdy w segmencie 2X5-8X11 zanotowaliśmy obniżenie o 1 pb.
W czwartek po publikacji słabszych niż oczekiwano danych o produkcji przemysłowej i inflacji z Francji oczekujemy wsparcia dla długu ze strony rozczarowujących danych o produkcji przemysłowej z Włoch. Powinno to pomóc powrócić krzywej obligacyjnej i krzywej IRS na poziomy z wtorkowego zamknięcia. Na krzywej FRA nie spodziewamy się większych zmian. W dalszej części tygodnia dostrzegamy szansę na utrzymanie się stawek w PLN na zbliżonych do obecnych poziomach. Przyczynić się do tego powinny oczekiwania na niskie odczyty inflacji w kraju w przyszłym tygodniu. Sama publikacja może stać się okazją do realizacji zysków.
Konrad Soszyński