Zbliża się największe IPO w historii
Od dłuższego czasu wiele mówi się o tym, że Arabia Saudyjska szykuje się do sprzedaży części aktywów Saudi Arabian Oil Co., czyli Aramco. Książe Mohammed bin Salman potwierdza te informacje i dodaje, że choć wycena nie jest jeszcze kompletna, to powinna z łatwością przekroczyć 2 biliony dolarów!
Więcej o pomyśle saudyjskiego funduszu czytaj tutaj:
Po co Arabii Saudyjskiej 2000 miliardów dolarów w płynnych aktywach?
Aby zrozumieć jak potężną spółką jest Aramco wystarczy spojrzeć na listę największych korporacji obecnie notowanych na światowych parkietach. Aramco będzie miało wycenę większą niż Apple, Google, Microsoft i Exxon Mobil razem wzięte! A mówimy tu o 4 najpotężniejszych firmach na świecie. Same złoża ropy naftowej Saudi Arabian Oil mogą być warte ponad 2,5 biliona dolarów przy cenie 10 dolarów za baryłkę ropy naftowej i dziesięciokrotnie przekraczają złoża Exxon Mobil. Koszty wydobycia w Arabii Saudyjskiej są jedne z najniższych na świecie, dlatego kraj ten może rozgrywać swoją wojnę przeciwko droższym producentom już od dłuższego czasu i chociaż niskie ceny ropy naturalnie wpływają niekorzystnie na budżet Arabii Saudyjskiej, to dla rynkowych konkurentów jest to zdecydowanie większy problem.
Czas na IPO jest teoretycznie niekorzystny, ponieważ rynek ropy naftowej przeżywa największy kryzys od wielu lat, ale Arabia Saudyjska zamierza sprzedać nie więcej niż 5% holdingu. Sprzedaż jest częścią wizji Księcia, który chce uniezależnić Saudyjczyków od eksportu ropy naftowej. Mohammed uważa, że już w 2020 roku Arabia Saudyjska nie będzie całkowicie uzależniona od eksportu ropy i przypomina o tym, że kraj ten ma olbrzymie pokłady uranu, złoty czy srebra, a obecnie są one wykorzystywane jedynie w 3-5%.
Konkretnego terminu jeszcze nie znamy, ale niewątpliwie będzie to wielkie wydarzenie w świecie finansów, a dodatkowo również w świecie politycznym, ponieważ działania Arabii Saudyjskiej staną się choć trochę bardziej transparentne ze względu na konieczność publikowania raportów finansowych przez Aramco.