Analizy

Niepewność rynków w kontekście Brexitu

źródło: Daniel Kostecki, Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych HFT Brokers

  • Opublikowano: 4 maja 2016, 15:47

  • Powiększ tekst

Końcówka kwietnia przyniosła zdecydowany powiew optymizmu dla wszystkich tych, którzy chcieliby pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Przełożyło się to także na notowania brytyjskiego funta, który zyskał w dniach 25-29 kwietnia +1,45 proc. względem amerykańskiego dolara. Z kolei sondaże dawały już nawet ponad 50 proc. szans na pozostanie w strukturach europejskich. Wszystko to miało miejsce po wizycie prezydenta Stanów Zjednoczonych na Wyspach, który wpłynął na Brytyjczyków. Niemniej jednak był to wpływ chwilowy, ponieważ obecnie optymizm nie jest już tak duży.

Według danych zebranych przez agencję Bloomberg 41 proc. opowiada się za wyjściem z UE, a 40 proc. jest za pozostaniem w strukturach europejskich. Wzrósł z kolei odsetek niezdecydowanych do 19 proc. Tydzień temu było to odpowiednio: 51 proc. za pozostaniem, 40 proc. za opuszczeniem i 9 proc. niezdecydowanych.

Od poniedziałku do środy do godziny 14:30 funt stracił względem USD -0,6 proc., a w względem euro -1 proc. Wzrost obaw odnośnie Brexitu jest także widoczny na rynku opcyjnym, gdzie inwestorzy handlują implikowaną (oczekiwaną) zmiennością np. dla pary GBPUSD w konkretnych terminach w przyszłości. Można zakładać, że większą zmianę kursu funta wywoła wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej niż jej pozostanie, a związku z tym czym większa implikowana zmienność, tym większe rynkowe szanse na Brexit i odwrotnie. W relacji do 27 kwietnia implikowana zmienność dla opcji na parę GBPUSD zarówno terminie od tygodnia do pół roku wzrosła, co oznacza, że inwestorzy na rynku opcji, podobnie jak i ankietowani, ponownie zaczęli obawiać się Brexitu, co zwiększyło presję na wyprzedaż funta.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych