Analizy

Wtorkowe zniżki indeksów na Wall Street. Rynek czeka na protokół z posiedzenia Fed

źródło: PAP

  • Opublikowano: 18 maja 2016, 07:24

  • Powiększ tekst

Wtorkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła wyraźne spadki głównych indeksów, a liderami zniżek były spółki z sektora użyteczności publicznej oraz dóbr konsumenckich. Rynek czeka na publikację w środę raportu z ostatniego posiedzenia Fed.

Indeks Dow Jones Industrial Average na koniec dnia stracił 1,02 proc. i wyniósł 17 529,98 pkt.

S&P 500 spadł o 0,94 proc. i wyniósł 2047,21 pkt.

Nasdaq Comp. zniżkował o 1,25 proc. do 4715,73 pkt. i był to najgorszy dzień dla tego indeksu od 7 kwietnia.

Po lepszych niż oczekiwano danych dot. sytuacji gospodarczej USA, w tym - większym od oczekiwań wzroście inflacji CPI w kwietniu - początkowo umacniał się dolar.

Lepsze dane z gospodarki USA nie wpłynęły znacząco na wzrost oczekiwań odnośnie do przyszłości stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Rynek terminowy wciąż wycenia szanse szansę podwyżki stóp na kolejnym posiedzeniu banku centralnego w czerwcu na 5 proc. Podwyżka z ponad 50 proc. prawdopodobieństwem spodziewana jest dopiero w grudniu.

Kolejnych sygnałów na temat zamierzeń amerykańskiego banku centralnego może dostarczyć zaplanowana na środę publikacja protokołu z kwietniowego posiedzenia Fed.

"Perspektywa bardziej aktywnych działań Fed spycha nieco rynek w dół, zwłaszcza po sporych zyskach wczoraj" - ocenił Michael Baele, dyrektor zarządzający Private Client Reserve. "Wyniki spółek potwierdzają obecne ich wyceny. Kolejną rzeczą, która mogłaby pomóc pchnąć giełdę w górę jest ewentualne odbicie na rynku surowców" - dodał.

Po silnych wzrostach w poniedziałek, które wywindowały ceny ropy naftowej na najwyższe poziomy od sześciu miesięcy, we wtorek cena ropy pozostawała bez większych zmian. Cena Brent kształtuje się w pobliżu poziomu 49 dolarów za baryłkę.

Zgodnie z opublikowanymi niedawno danymi ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA wzrosły w kwietniu o 0,4 proc. mdm. Jest to najsilniejszy wzrost tego wskaźnika od lutego 2014 roku. Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności wzrosła o 0,2 proc. mdm. Analitycy spodziewali się, że wskaźnik CPI wyniesie plus 0,3 proc. mdm oraz CPI bazowy wyniesie plus 0,2 proc. mdm.

Produkcja przemysłowa w USA w kwietniu wzrosła o 0,7 proc. mdm. Analitycy spodziewali wzrostu wskaźnika produkcji przemysłowej o 0,3 proc. mdm. W marcu wskaźnik spadł o 0,9 proc. po korekcie, wobec spadku o 0,6 proc. przed korektą.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło w kwietniu 75,4 proc., tutaj analitycy oczekiwali wyniku 75,0 proc. W poprzednim miesiącu wykorzystanie mocy produkcyjnych znalazło się na poziomie 74,9 proc. po korekcie, wobec 74,8 proc. przed korektą.

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA wzrosła w kwietniu i wyniosła 1,172 mln w ujęciu rocznym. W marcu wskaźnik wyniósł 1,099 mln po korekcie wobec 1,089 mln przed korektą. Analitycy spodziewali się, że liczba rozpoczętych, nowych inwestycji wyniesie 1,125 mln.

PAP, sek

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych