Analizy

Energetyka ciągnie WIG20 w dół

źródło: Michał Stajniak, Analityk Rynków Finansowych XTB

  • Opublikowano: 15 listopada 2016, 16:14

  • Powiększ tekst

Dzisiejsza sesja na światowych parkietach jest raczej spokojna. Nie widać już takiej euforii jak jeszcze w poprzednich kilku sesjach, co było wywołane poprzez oczekiwania, co do polityki gospodarczej nowego prezydenta elekta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa, który zapowiedział mocne wydatki fiskalne mające wesprzeć wzrost gospodarczy w USA. Dzisiaj opublikowane zostały słabe dane z Polski, które dodatkowo obniżają konkurencyjność polskich aktywów, a rekonstrukcja indeksu MSCI powoduje spore zawirowania wśród spółek energetycznych i surowcowych na GPW.

Notowania na europejskich parkietach były dzisiaj raczej spokojne. Główne indeksy zyskiwały, w szczególności brytyjski FTSE 100 za sprawą spółek naftowych jak Shell, czy BP. Ostatnie komentarze ze strony OPEC, dotyczące nieformalnego spotkania w Doha w najbliższych dniach wraz z Rosją wywołały rajd cenowy. Dodatkowo niskie ceny ropy powodują niższe przychody rządu w Nigerii, co powoduje brak środków pieniężnych w kasie do zapłaty haraczu dla tamtejszych rebeliantów, co skutkuje wznowieniem ataków na infrastrukturę związaną z ropą, pomimo w dalszym ciągu trwania zawieszenia broni. W przypadku spadku cen ropy naftowej w okolice 40 USD za baryłkę zawsze możemy spodziewać się pewnego rodzaju interwencji słownych ze strony OPEC. Ostatnie dane produkcyjne sugerują, że osiągniecie porozumienia o cięciu produkcji będzie bardzo ciężkie, a porozumienie o zamrożeniu produkcji kompletnie nie dołoży nic do szybszego bilansowania się rynku. Mimo wszystko odbicie cen ropy na poziomie 4% wpływa pozytywnie na spółki surowcowe, pomimo dzisiejszego wyraźnego cofnięcia metali, po wprowadzeniu ograniczeń na giełdach towarowych w Chinach.

W przypadku europejskiego rynku widać sporą słabość włoskich banków. Dzisiaj na koniec sesji traci włoski FTSE MIB, co może być związane ze zbliżającym się referendum. Matteo Renzi, premier Włoch wraz ze swoim gabinetem chce zmiany konstytucji w celu stabilizacji politycznej i ograniczenia władzy senatu, co ma pozwolić na szybsze wprowadzanie potrzebnych reform. Jednak ostatnie sondaże pokazują na brak poparcia do zmian ze strony społeczeństwa, co będzie prawdopodobnie skutkowało dymisją Renziego i negatywnie wpływa na notowania włoskich spółek. Na koniec sesji DAX zyskuje 0,09%, CAC 40 wzrasta o 0,25%, FTSE 100 rośnie o 0,60%, natomiast włoski FTSE MIB traci 0,57%.

Sporo dzieje się dzisiaj na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Sesja jest raczej spokojna i zakończy się bardzo blisko wczorajszego zamknięcia, ale sama struktura zmian WIG20 wygląda ciekawie. Z jednej strony mamy błyszczące spółki paliwowe jak PKB Orlen oraz Lotos, zaś z drugiej tracą Enea oraz Energa, które straciły swoje miejsce w indeksie światowym MSCI EM. Rewizja składu indeksu jest za to pozytywna dla JSW, której notowania zbliżyły się dzisiaj do poziomu 80 złotych i ze względu na znaczny wzrost kapitalizacji tej spółki, trafia ona do wspomnianego indeksu. Wzrost gospodarczy w Polsce wyniósł tylko 2,5% w III kwartale, co jest sporym rozczarowaniem dla inwestorów, co dodatkowo zmniejsza zainteresowanie polskimi aktywami na zewnątrz po ostatnim mocnym wzroście rentowności w USA. Niski wzrost sugeruje, że polski rząd może mieć problemy z domknięciem budżetu na przyszły rok. Na koniec sesji WIG20 zyskuje 0,15%.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych