Stopy procentowe mają pozostać stabilne
Zgodnie z naszymi oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej podczas spotkania w czerwcu utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, ze stopą referencyjną w wysokości 1,5 proc. Istotnie nie zmienił się również ton prezesa Glapińskiego i przewodzonej przez niego RPP. Prezes i towarzyszący mu członkowie Rady (prof. Gatnar i prof. Sura) powtarzają, że obecnie nie ma szans na podwyżki stóp procentowych.
Zgodnie ze słowami prezesa oraz członków RPP powodów do zacieśnienia polityki monetarnej prawdopodobnie nie będzie nawet na przestrzeni najbliższych dwóch lat, a może i dłużej.
Prezes Glapiński podczas dzisiejszego spotkania potwierdził, że sytuacja w polskiej gospodarce jest dobra: wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale był imponujący. Struktura wzrostu (w I kwartale istotną rolę odegrał wzrost zapasów) zdaje się nie budzić obaw członków RPP. Prof. Eugeniusz Gatnar zwrócił uwagę, że wzrost zapasów w I kwartale może oznaczać wzrost eksportu lub inwestycji w kolejnych miesiącach.
Członkowie RPP zdają się nie obawiać wpływu słabszego złotego i zmian na rynku pracy na perspektywy inflacji w kolejnych kwartałach. Na pytanie o to, jaki wpływ na działania RPP miałaby decyzja o zacieśnieniu polityki monetarnej ze strony EBC (rynki oczekują, że do zakończenia programu QE dojdzie pod koniec roku) prezes Glapiński nie udzielił jasnej odpowiedzi. Wpływ oczekiwanych działań EBC nadal jeszcze zdaje się być nie w pełni oszacowany.
Póki co jednak kredytobiorcy nie mają się póki co czego obawiać. Biorąc pod uwagę stanowisko Rady, stopy procentowe w 2018 r powinny pozostać niezmienione. Prawdopodobne jest, że stopy procentowe pozostaną stabilne również przez większość 2019 r, a nawet jeszcze dłużej.