AKTUALIZACJA
RPP podjęła decyzję. Co ze stopami NBP?
W dniach 3-4 grudnia 2024 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. RPP postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.
Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:
• stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej;
• stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej;
• stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej;
• stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej;
• stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej.
W ocenie Rady inflacja jest obecnie istotnie podwyższana przez wzrost cen nośników energii, a także inne czynniki regulacyjne. W kierunku wyższej presji cenowej w krajowej gospodarce oddziałuje również wyraźny wzrost wynagrodzeń, w tym w związku z podwyżkami płac w sektorze publicznym. Jednocześnie presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają relatywnie niskie, co w warunkach osłabionej koniunktury i niższej presji inflacyjnej za granicą ogranicza krajową presję inflacyjną. W tym samym kierunku oddziałuje także wcześniejsze umocnienie kursu złotego - uzasadnia RPP podjętą decyzję.
W najbliższych kwartałach inflacja utrzyma się wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP, do czego przyczynią się efekty wcześniejszego wzrostu cen energii, a także zaplanowane wzrosty stawek akcyzy i cen usług administrowanych. W średnim okresie – przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP oraz w warunkach oczekiwanego stopniowego obniżania się dynamiki płac – inflacja powinna powrócić do celu NBP. Czynnikiem niepewności dotyczącym oczekiwanego horyzontu powrotu inflacji do celu pozostaje jednak kształtowanie się cen energii ze względu na ich prawdopodobne odmrożenie w II połowie 2025 r., a także wpływ podwyższonej dynamiki cen energii na oczekiwania inflacyjne. Na kształtowanie się inflacji w średnim okresie będą miały także wpływ dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej i regulacyjnej, tempo oczekiwanego ożywienia gospodarczego w Polsce oraz sytuacja na rynku pracy - napisano w komentarzu RPP po posiedzeniu.
»» Analitycy o decyzji RPP czytaj tutaj:
Analitycy: na horyzoncie mocniejsza obniżka stóp NBP?
RPP 13. raz z rzędu powstrzymuje się przed cięciem stóp
Analitycy: obniżka stóp procentowych w II kwartale 2025 roku
Z wypowiedzi członków RPP można wywnioskować, że decyzje o ewentualnym rozpoczęciu cyklu obniżek stóp procentowych będą możliwe dopiero po pełnym przekonaniu, że szczyt inflacji został osiągnięty i inflacja zaczyna systematycznie spadać. Listopadowy spadek inflacji to w dużej mierze efekt bazy porównawczej, związany z zeszłorocznym powyborczym wzrostem cen paliw. Inflacja prawdopodobnie osiągnie szczyt pod koniec I kwartału 2025 roku, na poziomie około 5,3 proc., a następnie może zacząć spadać – skomentował decyzję Andrzej Gwiżdż, analityk platformy inwestycyjnej Portu.
Dalsze przedłużenie zamrożenia cen energii w 2025 roku powinno ograniczyć presję inflacyjną, utrzymując wskaźnik w granicach 5%, a nie blisko 6%, jak wcześniej przewidywano. Jednak tempo spadku inflacji będzie zależne od wielu czynników, w tym cen surowców energetycznych i kursu walutowego. Zakładamy, że NBP rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych w II kwartale 2025 roku, gdy dostępne będą aktualne marcowe projekcje i potwierdzenie, że proces dezinflacji ma trwały charakter.” – przewiduje analityk platformy inwestycyjnej Portu.
Sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Pijesz kawę na Orlenie, będziesz wspierać Owsiaka!
Kobieta skazana na śmierć za defraudację 12 mld dol.
»» Co się dzieje z Orlenem? Nagranie z walnego zgromadzenia spółki może szokować - oglądaj na antenie telewizji wPolsce24