Analizy

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Tygodniowy komentarz na rynku złotego – wyprzedaż polskiej waluty

źródło: Daniel Kostecki, analityk rynków finansowych, X-Trade Brokers DM S.A.

  • Opublikowano: 31 października 2013, 17:10

  • Powiększ tekst

Po dobrym okresie dla złotego przyszedł czas na dość gwałtowny odwrót od PLN. W drugiej połowie tygodnia nasza waluta najwięcej traci do funta, dolara oraz franka. W relacji do EUR nie obserwujemy aż tak gwałtownych ruchów.

Wydarzeniem mijającego tygodnia miało być posiedzenie FOMC i decyzja w sprawie stóp procentowych w USA. Niemniej jednak to nie decyzja, a komunikat po decyzji miał być kluczowym. Do komunikatu jeszcze wrócimy, bo tak naprawdę to czwartkowe dane z eurolandu były jeszcze ważniejsze. We wrześniu stopa bezrobocia w strefie euro wzrosła do 12,2% z 12%, a inflacja HICP za październik wyniosła 0,7% przy oczekiwaniach na poziomie 1,1%. Tym samym bezrobocie jest najwyższe w historii unii walutowej, a inflacja jest najniższa od listopada 2009 roku. Taka kombinacja danych doprowadziła do masowej wyprzedaży euro w relacji do dolara i do funta. To z kolei spowodowało silny wzrost na parze USDPLN oraz GBPPLN. Rynek w efekcie zaczął dyskontować możliwe działania EBC jeśli chodzi o luzowanie polityki monetarnej pomimo, że ostatnio ze strony przedstawicieli EBC słyszeliśmy wypowiedzi o tym, iż bank już stóp nie obniży. Najbliższe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego jest zaplanowane na 7 listopada.

Jednakże ruch umacniający dolara zaczął się jeszcze w środę wieczorem po komunikacie FOMC, w którym to Komitet nie odniósł się do government shutdown i jego wpływie na spowolnienie gospodarcze na co liczyła zapewne część inwestorów, gdyż wtedy mogłoby to przesądzić o cięciu QE dopiero w marcu przyszłego roku. W tym momencie grudzień staje się również realnym terminie, co zostało od razu wycenione przez umocnienie amerykańskiej waluty.

W przyszłym tygodniu kluczowe dane to odczyty finalnych wskaźników PMI, Inflacja PPI w strefie euro, raport ISM dla usług w USA, decyzja w sprawie stóp procentowych w Polsce, Wielkiej Brytanii oraz w strefie euro. Ta ostatnia będzie wydarzeniem tygodnia.

W czwartek o 17:46 za dolara należało zapłacić 3,08, za euro 4,18, za franka 3,39, a za funta 4,94 złotego.

Daniel Kostecki - analityk Rynków Finansowych

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych