Poranny komentarz rynkowy XTB - Co zrobi Draghi
Zapowiada się niezwykle ciekawy dzień na rynkach finansowych, a to za sprawą Europejskiego Banku Centralnego, a następnie konferencji Mario Draghiego. Czy EBC obniży stopy?
Czwartek to dzień z bankami centralnymi i to ich decyzje będą najważniejsze.
O godzinie 13:00 poznamy decyzję Banku Anglii odnośnie stóp procentowych i tu nie oczekuje się żadnych zmian. Główna stopa ma pozostać na poziomie 0,5%.
Natomiast o godzinie 13:45 mamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego też odnośnie stóp procentowych, a na 14:30 jest zaplanowana konferencja prasowa Mario Draghiego.
Z EBC powinno być znacznie ciekawiej niż z BoE, ponieważ po ostatnich słabych danych z eurolandu (stopa bezrobocia najwyżej w historii wynosząca 12,2%, inflacja najniżej od 4 lat – HICP za październik 0,7% r/r) rynek zaczął wyceniać obniżkę stóp przez co wspólna waluta była masowo wyprzedawana. Inwestorzy zapewne przypomnieli sobie też słowa prezesa Banku po ostatniej konferencji. Wtedy powiedział on, że: „widzi wysokie bezrobocie, niską presję inflacyjną i jest gotowy rozważyć wszystkie dostępne instrumenty polityki pieniężnej celem dalszego wsparcia gospodarki”.
Rynki zatem oczekują teraz nie samej zapowiedzi bycia gotowym do czegokolwiek tylko już konkretnych działań (!).
Jeśli dojdzie do obniżki to raczej tylko będzie ona miała miejsce dla stopy referencyjnej i lombardowej, gdyż stopa depozytowa wynosi cały czas 0,0%. Zatem stopa referencyjna mogłaby spaść do 0,25% z 0,5%, a lombardowa do 0,5% z 1%. Tym samym EBC zawęziłoby korytarz między stopami procentowymi.
Niemniej jednak obniżka zdaje się być już w cenach, więc reakcja na nią powinna być neutralna albo chwilowo negatywna, z kolei brak obniżki i np. zapowiedź, że EBC będzie czekać na kolejne dane i podejmie taką decyzję ewentualnie w grudniu może wspólną walutę umocnić. Są jeszcze inne możliwość, jak LTRO 3 lub też nowy program wsparcia dla banków, ale o tym wszystkim zapewne na konferencji o godzinie 14:30, którą będziemy relacjonować w serwisie xpuls.pl.
Dodatkowo w kalendarzu
Dziś poznamy również wstępne dane dotyczące PKB USA za III kwartał. Annualizowany PKB ma wynieść 1,9% wobec poprzedniego odczytu na poziomie 2,5%. Niemniej jednak będą to dane nie obejmujące shutdownu, a więc dopiero PKB za IV kwartał będzie jeszcze bardziej istotny dla inwestorów.
Również o godzinie 14:30 pojawią się tygodniowe dane odnośnie ilości wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Oczekuje się odczytu na poziomie 335 tys.
Na wykresach:
EURUSD, D1 – w takim dniu jak dziś siłą rzeczy należy spojrzeć na układ na wykresie pary EURUSD. Otóż od początku tygodnia obserwujemy uspokojenie. Notowania stabilizują się w rejonie 1,3500, odbijając się wcześniej dokładnie od dolnego ograniczenia w kanału wzrostowego, która to linia jest najważniejszym wsparciem (wraz z okolicami 1,3441).
Dopiero przełamanie tego rejonu może prowadzić rynek do testu kolejnego wsparcia przy 1,3357.
Z kolei wybronienie wspomnianych wsparć powinna kierować parę do lokalnego oporu przy 1,3649 lub nawet wyżej.
Złoto, H4 – o ciekawej sytuacji na wykresie złota w skali D1 pisaliśmy już wcześniej.
Natomiast na wykresie H4 możemy obserwować układ falowy, gdzie od dołka powstało pięć fal, które w całości mogą składać się na dużą falę (1/A).
Po tej fali z kolei obserwujemy korektę na fali (2/B) lub też dopiero na pierwszej z podfal w korekcie, czyli na fali A, gdzie później może pojawić się jeszcze fala B oraz C.
Tym niemniej kluczowym dla całego układu jest szczyt 1361,80 USD. Dopiero jego pokonanie da większą pewność co do kierunku trendu na fali (3/C).
Lokalne miejsce docelowe to okolice 1416 USD.
Daniel Kostecki