Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Znowu mięsny bojkot

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 12 lutego 2014, 14:43

  • Powiększ tekst

Na razie nie ma przełomu w rozmowach z Rosjanami w sprawie zniesienia embarga na import unijnej wieprzowiny – powiedział minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

Podkreślił, że Polska jest wolna od afrykańskiego pomoru świń.

W związku z wykryciem na Litwie przypadków afrykańskiego pomoru świń Rosja wstrzymała import wieprzowiny z całej Unii Europejskiej.

Minister rolnictwa przypomniał na środowej konferencji prasowej, że we wtorek w Wilnie odbyło się nieformalne spotkanie UE-Rosja, w którym uczestniczył m.in. polski Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek.

"Dzisiaj nie ma przełomu w tych relacjach (UE-Rosja - PAP), rozmowy są bardzo trudne. Nie doszło do wiążących ustaleń" - dodał.

Kalemba poinformował, że w środę w Brukseli odbędzie się spotkanie attache ds. rolnictwa w sprawie rosyjskiego embarga. "Sytuacja jest bardzo trudna dla Polski" - mówił.

Szef resortu rolnictwa zapewnił, że Polska jest wolna od ASF (ASF - African Swine Fever - afrykański pomór świń). "Prowadzimy badania na dzikach (przenoszą tę chorobę - PAP) szczególni intensywne w rejonie przygranicznym w województwach: podlaskim, lubelskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim. Informacje na bieżąco są przekazywane do służb weterynaryjnych Rosji" - dodał.

Kalemba ocenił, że służby rosyjskie "pozytywnie oceniają" te działania.

Minister przypomniał, że problem embarga oraz pojawienie się przypadków ASF na terytorium Unii będzie omawiane na posiedzeniu europejskiej rady ministrów rolnictwa w poniedziałek 17 lutego.

Niebezpieczny dla trzody chlewnej wirus afrykańskiego pomoru świń wykryto 24 stycznia na Litwie przy granicy z Białorusią.

Rosja 29 stycznia zażądała od UE, aby nie certyfikowała wieprzowiny wysyłanej do Rosji, co oznacza w praktyce wprowadzenie przez Moskwę zakazu importu. Powodem było wykrycie na Litwie ognisk afrykańskiego pomoru świń. Także polski eksport tego mięsa na Wschód został wstrzymany.

Minister informował wcześniej, że Polska będzie wnioskowała do KE o uruchomienie funduszy, by zrekompensować straty przedsiębiorców związane z wstrzymaniem eksportu do Rosji naszej wieprzowiny.

Warszawa sugeruje, żeby skorzystać z przepisów o regionalizacji i wyłączyć z eksportu wieprzowiny do Rosji jedynie Litwę. Minister zaznaczył, że Polska i UE nie zgadza się, by w regionie objętym wyłączaniem znalazł się również nasz kraj.

Afrykański pomór świń nie jest groźny dla ludzi, ale przynosi duże straty materialne.

Do Rosji trafia jedna czwarta unijnego eksportu wieprzowiny, rocznie jest to ok. 700 tys. ton mięsa o wartości ok. 1,4 mld euro. Wartość polskiego eksportu mięsa wieprzowego do Rosji w 2012 r. wyniosła 43,5 mln euro, a w pierwszym półroczu 2013 r. Polska sprzedała na rosyjski rynek wieprzowinę o wartości 33,1 mln euro wobec 15,8 mln euro w pierwszych sześciu miesiącach 2012 r.

PAP, lz

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych