Hiszpańskie media: UE w gazowej pułapce. Wyjścia szukają USA
Hiszpańskie media, wskazując w sobotę na zbyt duże uzależnienie Unii Europejskiej od dostaw gazu ziemnego z Rosji spodziewają się, że nasilenie się konfliktu Zachodu z Kremlem o Ukrainę może doprowadzić do chaosu w dostawach surowca do państw Europy. Wyjścia z trudnej europejskiej sytuacji szukają także USA. Zabiegają o kontrakty na dostawy z Kataru
Wydawany w Madrycie dziennik “El Pais” twierdzi, że narastanie konfliktu pomiędzy Rosją a NATO, reprezentowanego w negocjacjach z Kremlem przez USA, było jednym z powodów notowanego w ostatnich tygodniach wzrostu cen gazu ziemnego w UE.
Stołeczna gazeta wskazuje, że w Europie zwiększają się też obawy, że wraz z ewentualną inwazją Rosji na Ukrainę może dojść nie tylko do dalszego wzrostu cen surowca, ale również ograniczenia jego dostaw do państw UE.
“El Pais” odnotowuje nadmierne uzależnienie Unii od gazu z Rosji, wskazując, że Moskwa dostarcza blisko 40 proc. surowca sprowadzanego do państw UE. Gazeta spodziewa się, że w przypadku wybuchu wojny z Ukrainą Kreml ograniczyłby całkowicie dostawy gazu do tego kraju.
Gazeta nie spodziewa się jednak, aby Moskwa podjęła próbę drastycznego ograniczenia gazu do państw UE, wskazując, że dochody z tej działalności stanowią około 45 proc. wpływów budżetowych Rosji.
W sobotę na możliwość pojawienia się chaosu w dostawach rosyjskiego gazu ziemnego do Unii wskazuje też portal 20 Minutos. Twierdzi, że inwazja Moskwy na Ukrainę może doprowadzić do zakłóceń w przesyle tego surowca na Zachód.
Pomocy dla UE szukają USA
Przypomina, że wraz z dużym uzależnieniem Europy od surowca z Rosji i Algierii kilka państw UE podjęło w ostatnim czasie decyzję o zwiększeniu odbioru skroplonego gazu ziemnego z USA. Wskazuje, że jednym z takich państw jest Hiszpania.
Tymczasem Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy z Katarem, a także innymi dużymi eksporterami, planując zapewnić Europie dostawy awaryjne na wypadek inwazji Rosji na Ukrainę i w konsekwencji wstrzymania dostaw gazu z Rosji do UE — poinformował „Financial Times”.
Chcielibyśmy pomóc Europie rozwiązać ten problem. Jest on szczególnie poważny w obecnym okresie zimowym i niski poziom napełnienia europejskim magazynów gazem — powiedział „FT” jeden z urzędników amerykańskiej administracji.
Czytaj też: Parlament Holandii: Potrzeba innych źródeł gazu od Groningen
PAP/businessinsider.com.pl/mt