AKTUALIZACJA
Glapiński: jestem kandydatem prezydenta Andrzeja Dudy na kolejną kadencję prezesa NBP
Prezydent Andrzej Duda wyznaczył Adama Glapińskiego na kandydata na kolejną kadencję prezesa Narodowego Banku Polskiego. Do tej sytuacji odniósł się prof. Adam Glapiński podczas dzisiejszej konferencji prasowej.
Podziękował prezydentowi za uzyskane zaufanie.
Chciałbym podziękować panu prezydentowi za zaufanie jakim mnie obdarzył przez wyznaczenie mnie kandydatem na prezesa Narodowego Banku Polskiego na następną kadencję - powiedział Glapiński.
Myślę, że byłoby to korzystne dla Polski, dla polskiej gospodarki, bo umocniłoby międzynarodowe przekonanie o stabilności polskiej waluty, o stabilności polskiej gospodarki, o stabilności polityki gospodarczej prowadzonej w Polsce” - dodał.
Obecna kadencja Adama Glapińskiego w roli prezesa NBP upływa 21 czerwca 2022 r. Prezes NBP jest powoływany i odwoływany przez Sejm na wniosek Prezydenta RP. Kadencja Prezesa NBP wynosi sześć lat.
Jednak kiedy konkretnie mogłoby odbyć się głosowanie w sprawie powołania prezes NBP nie jest jeszcze wiadome. Wczoraj media, w tym portal wgospodarce.pl pisały o możliwości wcześniejszej drugiej kadencji prof. Adama Glapińskiego. Padało wiele argumentów przemawiających za tym rozwiązaniem.
Do najważniejszych należało właśnie wzmocnienie stabilności i gospodarczej pozycji Polski i polskiej waluty.
Padały też argumenty związane z sytuacją międzynarodową na Ukrainie. Prezes NBP odniósł się do tego zagrożenia podczas dzisiejsze konferencji.
Jest przekonany, że Polska jest absolutnie bezpiecznym krajem.
Nic nam nie zagraża. Problemem jest, że nasz sąsiad jest zagrożony – powiedział.
W przypadku zaostrzenia konfliktu i ewentualnej napaści Rosji na Ukrainę przygotowany jest jednak odpowiedni plan.
Mamy plany na wypadek, gdyby to dotyczyło Polski, tych planów nie ujawniamy, bo muszą pozostać tajne, między innymi dlatego, że nie ma co rozwijać scenariuszy tego, co się może zdarzyć – zaznaczył.
Groźby dotyczące Polski są ograniczone, lecz są, i tu NBP jest na pierwszej linii –podkreślił Adam Glapiński.
I co ważne podkreślił w tym kontekście wagę gotówki.
Na wypadek złych okoliczności kilkadziesiąt procent gotówki w obiegu jest konieczne – powiedział prezes NBP.
Stwierdził też, że bank centralny ma w skarbcu duży zapas gotówki w postaci banknotów. Gotówka zapewnia wolność wyboru i jest niezbędna w obiegu pieniężnym - zaznaczył.
Nie można jej eliminować nie doceniać.
Według przepisów polskiego prawa ta sama osoba nie może sprawować funkcji Prezesa NBP dłużej niż przez dwie kolejne kadencje.
Prezes NBP wypowiedział się również ws. własnej, polskiej waluty oraz zakupu złota.
Tylko własna waluta daje nam możliwość prowadzenia własnej polityki, takiej, jaką uważamy za najlepszą dla rozwoju Polski. Możemy gromadzić złoto, duże zasoby złota. Zwiększenie zasobów złota, to, że mamy 230 ton, ma niesłychanie korzystny wpływ, inaczej patrzą na nas inwestorzy, jesteśmy pewnym partnerem – powiedział prezes NBP.
Podtrzymuję to, że w tym roku zamierzam dokupić kolejne 100 ton złota, w korzystnej sytuacji, kiedy to będzie we właściwym momencie i właściwych dawkach – poinformował na środowej konferencji. prof. Adam Glapiński.
Czytaj także: Szybsza II kadencja prezesa NBP może ustabilizować rynek
Czytaj także: Prezes NBP: im wyższy kurs złotego, tym lepiej
PAP