Polska chce nowych środków na uchodźców z Ukrainy
Polska postuluje uruchomienie nowych środków z UE, aby móc sprostać wyzwaniom związanym z masowym napływem uchodźców do naszego region - poinformowało w poniedziałek w komunikacie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Szef MFiPR Grzegorz Puda rozmawiał w poniedziałek z ministrami ds. polityki spójności i rozwoju regionalnego krajów Grupy Wyszehradzkiej o polityce spójności na rzecz uchodźców w Europie, wsparcia dla Ukrainy, w tym pomocy humanitarnej wobec osób chroniących się przed działaniami wojennymi.
W rozmowie z ministrami V4 Puda wskazał, że potrzebna jest kompleksowa dyskusja nt. gospodarczych i humanitarnych skutków agresji na Ukrainie.
Polska przyjęła do tej pory 2 mln uchodźców z Ukrainy. Ta sytuacja wymaga natychmiastowych działań i robimy, co możemy, aby pomóc ludziom pokrzywdzonych przez terror rosyjski. Ale oczywiście wpływa to na nasze finanse publiczne i kwestię usług publicznych dostarczanych przez samorządy, szczególnie w regionach przygranicznych, ale także dużych miastach - powiedział, cytowany w komunikacie.
Przypomniał, że Polska stanowczo postuluje potrzebę uruchomienia nowych środków z UE, aby móc sprostać wyzwaniom związanym z masowym napływem uchodźców do naszego region. Jak zaznaczyła, nie ma już żadnych środków w ramach perspektywy 2014-2020, które mogłyby być wykorzystane na ten cel.
Dodał, że w realizacji działań pomocowych skierowanych zarówno do pomagających jak i uchodźców zasadna jest większa elastyczność i realokacja środków funduszy polityki spójności, w szczególności natychmiastowe umożliwienie użycia mechanizmu pomiędzy dwiema osiami priorytetowymi tego samego programu.
To pozwoli na przeznaczenie większej liczby środków uchodźcom i przyniesie ulgę gospodarkom narodowym - wyjaśnił.
Według szefa resortu funduszy, pojawiło się nowe ryzyko wpływu toczącego się konfliktu na realizację projektów, zwłaszcza infrastrukturalnych spowodowane m.in. odpływem siły roboczej, brakiem surowców i zaburzeniem łańcuchów dostaw.
Jak czytamy w komunikacie, w agendzie spotkania znalazły się również kwestie wsparcia inicjatywy Komisji Europejskiej w sprawie pakietu CARE, ale także negatywne skutki wojny na Ukrainie na odnowę polskiej gospodarki po pandemii.
W tym kontekście, oczekujemy szybkiej akceptacji przez Komisję polskiego Krajowego Planu Odbudowy i Odporności oraz programów operacyjnych w nowej perspektywie finansowej 2021-2027. Wdrożenie obu instrumentów pozwoli nam znacznie lepiej poradzić sobie z negatywnymi makroekonomicznymi skutkami wojny w Ukrainie zaznaczył.
PAP, mw
CZYTAJ TEŻ: CNN: USA wykluczają swój udział w misji pokojowej na Ukrainie
CZYTAJ TEŻ: ONZ: na Ukrainie zginęło 925 cywilów