Rada Ministrów przyjęła projekt Krajowej Grupy Spożywczej
Rząd przyjął wniosek ws. zbycia udziałów SP w spółkach, które mają tworzyć Grupę Spożywczą. - Rada Ministrów zgodziła się dzisiaj na utworzenia Krajowej Grupy Spożywczej. To kolejny silny podmiot, który wzmocni polską gospodarkę i uniezależni nas od zagranicznych koncernów - komentuje Jacek Sasin, wicepremier i szef MAP
Krajową Grupę Spożywczą. Ma to być duży państwowy podmiot, który będzie ważnym graczem na rynku, mającym wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego. Według rządu, rynek ten jest zdominowany przez firmy zagraniczne, narzucające często niekorzystne warunki i ceny polskim producentom rolnym.
Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) 29 marca br. podpisały umowę przekazania nadzoru właścicielskiego nad siedmioma spółkami z branży rolno-spożywczej. Pozwoli to MAP sfinalizować proces tworzenia holdingu rolno-spożywczego pod nazwą Krajowa Grupa Spożywcza (KGS).
Teraz Rada Ministrów przyjęła wniosek ministra aktywów państwowych o zgody na zbycie przez Skarb Państwa udziałów w spółkach, które mają wejść w skład Krajowej Grupy Spożywczej, poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).
Chodzi o spółki: Danko Hodowla Roślin sp. z o.o., Elewarr sp. z o.o., Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin Polanowice sp. z o.o., Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego sp. z o.o., Kombinat Rolny Kietrz sp. z o.o., Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o., Poznańska Hodowla Roślin sp. z o.o., Pomorsko Mazurska Hodowla Ziemniaka sp. z o.o. oraz Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego w Pile „Zetpezet”.
Rząd chce powołać Krajową Grupę Spożywczą, która będzie silną, państwową spółką rolno-spożywczą. Nowy polski holding będzie mógł budować przewagę konkurencyjną na krajowym rynku rolnym i przyczyniać się do wzmocnienia rozwoju polskiego rolnictwa na rynkach zagranicznych – czytamy w komunikacie.
Najważniejsze rozwiązania, zawarte w przyjętym wniosku:
-
Holding spożywczy powstanie na bazie Krajowej Spółki Cukrowej. Działa ona w sektorze przetwórstwa buraków cukrowych i produkcji cukru, a także przetwórstwa i obrotu zbożami, przetwórstwa warzyw i owoców, produkcji skrobi ziemniaczanej oraz produkcji słodyczy.
-
Krajowa Grupa Spożywcza będzie mogła przeciwdziałać negatywnym zjawiskom występującym na rynkach rolno-spożywczych. Przyczyni się do stabilizowania sytuacji na rynku produktów rolnych oraz zapewni dostawy rezerw strategicznych żywności.
-
Nowy holding rozwinie też współpracę z rolnikami i plantatorami przy produkcji i dystrybucji nasion, usługach wsparcia, doradztwie, zakupach czy współpracę z innymi spółkami Skarbu Państwa.
-
Krajową Grupę Spożywczą będą tworzyć spółki podzielone na sześć segmentów:
produkcja nasienna, produkcja cukru, produkcja skrobi, sektor zbożowo-młynarski, sektor rolny, przetwórstwo spożywcze.
Do nowego holdingu będą mogły być powoływane nowe podmioty, w tym zagraniczne.
Szacowane przychody Krajowej Grupy Spożywczej mają kształtować się na poziomie blisko 3,5 mld zł rocznie, co ma stanowić stanowiło wzrost o ponad 35% w stosunku do obecnych przychodów Krajowej Spółki Cukrowej.
Jak informował wcześniej MAP na 25 kwietnia zostało zwołane walne zgromadzenie Krajowej Spółki Cukrowej, a na 28 kwietnia zaplanowane jest podpisanie umowy przeniesienia udziałów w spółkach wchodzących do holdingu.
ISBnews, mw, Twitter
PAP, mw
CZYTAJ TEŻ: Mają rozmach. Tak się buduje szybką kolej w Chinach
CZYTAJ TEŻ: Sasin: Kolejna spółka inwestuje w SMR