Rozszerzenie katalogu jednostek mikro oraz uproszczenia w sprawozdaniu. W sumie nowe prawo przygotowane przez MF przyniesie 17 mln zł oszczędności
Dziś rząd zajmie się projektem ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości. Nowe zapisy mają pozwolić na obniżenie kosztów przygotowania sprawozdania finansowego oraz kosztów prowadzenia rachunkowości przez jednostki mikro.
Resort finansów prognozuje, że z zaproponowanych uproszczeń będzie mogło skorzystać ponad 34 tys. jednostek, co w rezultacie będzie mogło doprowadzać do redukcji kosztów związanych ze sporządzaniem sprawozdania finansowego rzędu 17 mln zł.
Projekt ten wdraża uproszczenia w zakresie sprawozdawczości finansowej dla jednostek mikro wynikające z dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek.
Uproszczenia te będą obejmowały możliwość sporządzania znacznie skróconego sprawozdania finansowego (uproszczonego bilansu, uproszczonego rachunku zysków i strat, nie będzie wymagane sporządzanie informacji dodatkowej oraz sprawozdania z działalności). Nowe przepisy przewidują zwolnienie z obowiązku sporządzania rachunku przepływów pieniężnych oraz zestawienia zmian w kapitale własnym, nawet w przypadku gdy sprawozdanie finansowe jednostki mikro podlegać będzie obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta.
Ponadto jednostki mikro nie będą stosowały wartości godziwej oraz skorygowanej ceny nabycia do wyceny aktywów i pasywów.
Zmiany w prawie są zaadresowane do jednostek mikro, którymi wg dyrektywy są spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki komandytowo-akcyjne (jak również spółki osobowe przez nie tworzone), które w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy, nie przekroczyły dwóch z trzech następujących kryteriów: suma bilansowa: 1 500 000 PLN; przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów: 3 000 000 PLN; przeciętne zatrudnienie w roku obrotowym: 10.
Resort chce rozszerzenia katalogu jednostek mikro także na:
1) inne osoby prawne, z wyłączeniem jednostek sektora finansów publicznych, a także oddziały przedsiębiorców zagranicznych, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, które spełniają ww. kryteria przewidziane dla spółek;
2) stowarzyszenia, związki zawodowe, organizacje pracodawców, izby gospodarcze, fundacje, przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, społeczno-zawodowe organizacje rolników, organizacje samorządu zawodowego i organizacje samorządu gospodarczego rzemiosła âjeżeli nie prowadzą działalności gospodarczej;
3) osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie, jeżeli przychody netto tych jednostek ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych wyniosły równowartość w walucie polskiej nie mniej niż 1 200 000 euro i nie więcej niż 2 000 000 euro za poprzedni rok obrotowy.
Planowane jest, aby projektowane zmiany miały zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy kończący się po dniu wejścia w życie ustawy, za wyjątkiem jednostek wymienionych w pkt 2, które będą sporządzały sprawozdania finansowe jeszcze przez dwa lata wg dotychczas obowiązujących je zasad, z uwagi na konieczność dostosowania informatycznych systemów sprawozdawczości.
Opr. Jas