Niemcy napełniają największy w Europie Zachodniej magazyn gazu
Niemcy rozpoczęły napełnianie ogromnego magazynu gazu w Rehden, opuszczonego przez rosyjski Gazprom, jak poinformował w czwartek zarządca tego miejsca
Rosyjski gaz jest niezbędny dla Niemiec. Jednak dostawy stanęły pod znakiem zapytania z powodu zachodnich sankcji za inwazję Moskwy na Ukrainę i zbliżającego się terminu płatności w rublach, który Rosja odrzuciła.
W zeszłym miesiącu Gazprom wycofał się z działalności w spółce Gazprom Germania, w tym z największego w Europie Zachodniej magazynu gazu w Rehden.
„Od dziś zatłaczane są niewielkie ilości gazu” - powiedział agencji Reuters Egbert Laege, pełnomocnik wyznaczony przez niemiecki urząd regulacji energetyki do tymczasowego zarządzania spółką, w swoim pierwszym wywiadzie w tej roli.
Intensywnie pracujemy nad rozwiązaniami, które zapewnią, że już wkrótce do magazynu będzie mogło dopłynąć znacznie więcej gazu.
Rehden może pomieścić około 4 mld metrów sześciennych gazu, ale ostatniej zimy otrzymał tylko niewielkie ilości. Laege powiedział, że jest jasne, iż trzeba go napełnić na nadchodzącą zimę.
Obecnie Rehden jest wypełniony zaledwie w 0,6%, czyli znacznie poniżej średniej dla niemieckich magazynów gazu wynoszącej 36%.
Regulator powiedział, że będzie kontrolował Gazprom Germania do 30 września i ma prawo usunąć członków kierownictwa, zatrudnić nowych pracowników i powiedzieć zarządowi, jak ma postępować. Nie powiedział, co stanie się po tej dacie.
Dokonaliśmy znacznego postępu w stabilizowaniu działalności Grupy Gazprom Germania w niepewnych czasach - powiedział Laege, dodając, że pozostaje w stałym kontakcie z Ministerstwem Gospodarki, niemieckim regulatorem sieci i partnerami biznesowymi grupy.
Wszyscy oni zdają sobie sprawę z ogromnego znaczenia Grupy Gazprom Germania dla bezpieczeństwa dostaw gazu. Zaufanie naszych partnerów biznesowych jest być może naszym najważniejszym atutem. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby utrzymać i wzmocnić to zaufanie - dodał.
Czytaj tez: UE chce importować gaz z krajów afrykańskich
Reuters/KG