Hervé Guider, lobbysta banków spółdzielczych w Polsce
W swoim tournée po kilku krajach europejskich Hervé Guider, dyrektor generalny Europejskiego Stowarzyszenia Banków Spółdzielczych (EACB) zatrzymał się także w Warszawie. Na zaproszenie Krajowego Związku Banków Spółdzielczych uczestniczył w warsztatach poświęconych zmianom prawnym rzutującym na przyszłość sektora spółdzielczości bankowej w Polsce.
Gość krótko zarysował obraz sektora w Europie: należy do niego 70 proc. banków, mają one w sumie 50 mln członków, 200 mln klientów i średnio 20 -procentowy udział w depozytach. Wyzwaniem dla wszystkich banków jest obecnie sprostanie nowym i ostrym wymogom regulacyjnym. Szef EACB podkreślił, że nadmierne regulowanie sektora, co obecnie się dzieje, to zły kierunek. Nadzorca powinien wziąć pod uwagę, że bankowość spółdzielcza jest przede wszystkim bankowością relacyjną, ważną dla społeczności lokalnych. Małym bankom trudno jest wypełnić wyśrubowane wskaźniki i oczekiwania legislatorów, a na dodatek są obciążone wysokimi kosztami dostosowania do nowych przepisów, w tym kosztami modyfikacji swoich systemów informatyczno-sprawozdawczych. EACB prowadzi obecnie działania, których celem jest m.in. wyłączenie lokalnych banków spółdzielczych z pod wymogu monitorowania i sprawozdawania szczególnych ryzyk na szczeblu zarządczym do Europejskiego Nadzoru Finansowego (EBA). Hervé Guider stwierdził, że tzw. IPS-y (Systemy Ochrony Instytucjonalnej działające w ramach grup banków spółdzielczych ) funkcjonują już we Włoszech, Niemczech i Austrii, a fakt stworzenia przez banki IPS-u można wykorzystać na rzecz zwiększenia wiarygodności i promocji sektora BS. Już wkrótce polskie banki spółdzielcze będą musiały zawiązać grupy albo w postaci IPS albo zrzeszenia zintegrowanego, żeby wzajemnie gwarantować sobie płynność i wypłacalność, konieczność tej kosztownej dla banków reorganizacji wynika z wymogów dyrektywy unijnej CRD IV i unijnego rozporządzenia CRR.
Gość mówił także o konieczności przygotowania się do realizacji dyrektyw unijnych o charakterze prokonsumenckim, które będą obowiązywać wszystkie instytucje finansowe, m.in. o przyszłym obowiązku przedstawiania klientom wystandaryzowanego arkusza informującego o ryzyku inwestycyjnym produktów.
Politycy powinni wspierać lokalnie działające instytucje finansowe, a regulatorzy stosować zasadę proporcjonalności, aby pozwolić na ich dalszy rozwój i znaczące kredytowanie gospodarki. EBA zapowiada na 2015 rok przegląd i uściślenie nieprecyzyjnych wymogów dotyczących banków. Hervé Guider wydawał się być zdziwiony wielością obowiązków, jakie nakłada polski nadzór na małe, lokalne instytucje finansowe działające w Polsce.