Informacje

Fot. wPolityce.pl
Fot. wPolityce.pl

Cichocki: przetarg na nowe dowody przesunięty o trzy miesiące - ryzykiem niezakończenia przygotowań

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 14 stycznia 2012, 12:40

  • Powiększ tekst

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podjęło w środę decyzję o kolejnym przesunięciu, o trzy miesiące, terminu rozstrzygnięcia przetargu na nowe dowody osobiste - poinformował szef resortu Jacek Cichocki.

Dzisiaj nastąpiło kolejne przesunięcie terminu rozstrzygnięcia przetargu o trzy miesiące. Myślę, że w ciągu tych trzech miesięcy odpowiemy sobie na pytanie, czy w ogóle ten przetarg, w takiej formie, powinien być rozstrzygany, czy też nie zaproponujemy jakiegoś innego rozwiązania

- powiedział Cichocki na posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych.

W czerwcu 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o nowych dowodach osobistych. Nowe dowody, wyposażone m.in. w chip, mają być stopniowo wprowadzane od 1 lipca 2013 roku. Rok wcześniej Sejm zdecydował, że ustawa o nowych dowodach osobistych wejdzie w życie 1 lipca 2011 r.

Rząd, który opracował nowelę, opóźnienie wejścia w życie tych przepisów uzasadnia ryzykiem niezakończenia przygotowań organizacyjnych i technicznych do wydawania nowych dowodów osobistych przed 1 lipca 2013 r. Chodzi m.in. o zapewnienie przejrzystości przetargu na dostawcę blankietów do nowych dowodów.

Nowy dowód osobisty - wzbogacony o elektroniczny chip - umożliwi składanie podpisu elektronicznego, pozwalającego na dokonywanie czynności prawnych w urzędach administracji publicznej; ma być również wykorzystywany przy dostępie do rejestrów publicznych, np. rejestru usług medycznych, prowadzonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zmieni się też zawartość dowodu osobistego - oprócz części graficznej zostanie na nim umieszczona warstwa elektroniczna, która ma m.in. zwiększyć poziom ochrony tego dokumentu przed fałszerstwami.

Nowy dowód będzie dokumentem potwierdzającym tożsamość i obywatelstwo polskie na terenie Polski oraz m.in. państw strefy Schengen.

Nowy dokument nie będzie zawierał informacji o adresie zameldowania oraz rysopisie. Wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego z mikroprocesorem będzie można złożyć w dowolnej gminie, a także drogą elektroniczną. Dokumenty wydawane dzieciom powyżej pięciu lat będą ważne 10 lat; dokumenty młodszych dzieci będą ważne pięć lat. Nowe dowody osobiste będą bezpłatne.

gim, PAP

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych