Kanada bez plastiku. Zakaz importu
Od wtorku w Kanadzie obowiązuje zakaz produkcji i importu jednorazowych wyrobów plastikowych. Dotyczy toreb na zakupy, sztućców, słomek, plastikowych patyczków do mieszania napojów, słomek do napojów oraz pojemników na żywność z plastiku niepoddającego się recyklingowi.
Zakaz był zapowiadany w czerwcu br., dokładną datę rząd ogłosił w sobotę podczas konferencji ONZ w sprawie bioróżnorodności (COP15) w Montrealu. Posiadane jeszcze przez sklepy czy restauracje zapasy mogą być wykorzystane do końca 2023 r.
Kanadyjskie prowincje w ostatnich latach wprowadzały sukcesywnie zakazy plastikowych toreb na zakupy, pierwszą prowincją była w lipcu 2019 r. Wyspa Księcia Edwarda. Rząd federalny zapowiedział też stworzenie rejestru, który m.in. będzie wprowadzał odpowiedzialność producentów za plastikowe śmieci.
Specjaliści szacują, że zakaz dotyczący „szkodliwego jednorazowego plastiku” pozwoli m.in. ograniczyć plastikowe śmieci niepodlegające recyklingowi o ponad 1,3 mln ton w ciągu 10 lat.
Opublikowany dwa lata temu rządowy raport wskazywał, że tylko w 2016 r. 29 tys. ton plastikowych śmieci trafiło do kanadyjskich lasów, jezior, na plaże i do parków, a plastikowe zanieczyszczenia, tak w formie makro jak i mikrocząsteczek są wszędzie.
PAP/RO