Półprzewodnikowa wojna mocarstw. Chiński zakaz
Chińskie ministerstwo handlu poinformowało we wtorek o wprowadzeniu zakazu eksportu do USA „produktów podwójnego zastosowania” związanych z galem, germanem, antymonem i materiałami supertwardymi. Decyzja została ogłoszona dzień po ujawnieniu przez Waszyngton restrykcji eksportowych wymierzonych w chiński przemysł półprzewodników.
Dodatkowo, zgodnie z obwieszczeniem władz w Pekinie, eksport produktów grafitowych podwójnego zastosowania do USA będzie od wtorku podlegał bardziej rygorystycznemu przeglądowi pod kątem użytkownika końcowego i końcowego zastosowania.
Władze w Pekinie uzasadniają tę decyzję względami „bezpieczeństwa narodowego i (konieczności ochrony) interesów (państwa) oraz wypełnienia międzynarodowych zobowiązań, takich jak nierozprzestrzenianie” określonych rodzajów broni.
Za naruszenie tych decyzji będzie grozić odpowiedzialność karna - przekazano w komunikacie.
»» O szpiegujących chińskich dźwigach portowych czytaj tutaj:
Chińskie zagrożenie: dźwig szpieg! Także w Polsce
Trzeci pakiet restrykcji USA na eksport hi-tech do Chin
Posunięcie Pekinu nastąpiło dzień po tym, gdy Stany Zjednoczone ogłosiły trzeci - według resortu handlu USA „najmocniejszy” - pakiet restrykcji ograniczających eksport do ChRL sprzętu używanego do wytwarzania zaawansowanych układów scalonych, m.in. w systemach AI.
Na czarną listę wpisano 140 chińskich firm z sektora półprzewodników, co znacznie utrudni im prowadzenie interesów z amerykańskimi przedsiębiorstwami. Wśród nich są firmy związane z koncernem Huawei, przodującym chińskim producentem zaawansowanych układów scalonych.
Nie jest to pierwsza decyzja Pekinu dotycząca galu i germanu, ponieważ od 1 sierpnia ubiegłego roku obowiązuje już ograniczenie eksportu tych surowców, mających kluczowe znaczenie w produkcji półprzewodników, a także w przemyśle telekomunikacyjnym, optycznym czy motoryzacyjnym.
Według danych organizacji Critical Raw Materials Alliance (CRMA) Chiny odpowiadają za 80 proc. światowej produkcji galu i 60 proc. germanu.
Z Pekinu Krzysztof Pawliszak (PAP), sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Pijesz kawę na Orlenie, będziesz wspierać Owsiaka!
Węgiel dla elektrowni potaniał o 30 proc.
Mocarz odchodzi. Szef Stellantisa nie wytrzymał presji
»» Co się dzieje z Orlenem? Nagranie z walnego zgromadzenia spółki może szokować - oglądaj na antenie telewizji wPolsce24