Podsumowano koszty trzęsienia ziemi w Turcji
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podsumował koszty trzęsienia ziemi w Turcji. Mogą one wynieść 1 proc. jej PKB w 2023 r.
Konsekwencje ekonomiczne trzęsienia ziemi w Turcji mogą wynieść 1 proc. jej PKB w 2023 roku, poinformował w opublikowanym w czwartek raporcie Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.
Trzęsienie ziemi dotknęło w dużej mierze obszary rolnicze i takie, na których występuje produkcja lekka, więc skutki uboczne dla innych sektorów są ograniczone, powiedziała główna ekonomistka EBOR Beata Javorcik.
W raporcie zaznaczono, że inwestycje wynikające z odbudowy kraju zrównoważą w pewnej mierze straty, wynikające ze zniszczonej infrastruktury i przerwanych łańcuchów dostaw.
Przewidywany wzrost ekonomiczny Turcji, największego odbiorcy funduszy EBOR, został obniżony z 3,5 do 3 proc. PKB w 2023 r., bez uwzględnienia wpływu trzęsienia ziemi.
Murat Kurum, minister środowiska i planowania przestrzennego Turcji, poinformował w środę, że w 11 prowincjach dotkniętych trzęsieniem ziemi natychmiast wyburzonych musi zostać dodatkowo ponad 50 tys. budynków, które ze względu na wywołane wstrząsami uszkodzenia stanowią poważne niebezpieczeństwo. Najwięcej z nich - ponad 10 tys. - znajduje się w położonej na południu kraju prowincji Kahramanmaras.
Czytaj też: ”Mieszkanie Plus”. Sześciu chętnych na jeden lokal
Czytaj też: Grecja żąda od Niemiec reparacji. Chodzi o miliardy euro
pap, jb