UK: Ten przedmiot jest kluczowy dla gospodarki
Matematyka powinna być obowiązkowa dla wszystkich uczniów do 18. roku życia, bo nieznajomość jej podstaw przez dorosłych kosztuje potem gospodarkę miliardy funtów - powiedział w poniedziałek brytyjski premier Rishi Sunak.
Jak zwrócił uwagę, w Wielkiej Brytanii nieradzenie sobie z matematyką jest „społecznie akceptowane”.
Mówimy takie rzeczy jak: Och, matematyka, nie potrafię tego zrobić, to nie dla mnie - i wszyscy się śmieją. Ale nigdy nie zażartowalibyśmy w ten sposób z nieumiejętności czytania - mówił Sunak w przemówieniu wygłoszonym w poniedziałek do liderów biznesu, studentów i nauczycieli.
Musimy zmienić ten antymatematyczny sposób myślenia. Musimy zacząć doceniać liczenie za to, czym jest - kluczową umiejętnością, która jest tak samo ważna jak czytanie - podkreślił, dodając, że obecne podejście stawia brytyjskich uczniów w niekorzystnej sytuacji, bo nie są wyposażeni w umiejętności, które będą im przydatne na rynku pracy.
Zaznaczył, że wśród najlepiej rozwiniętych państw świata Wielka Brytania należy do tych, gdzie umiejętność liczenia jest najsłabsza, i jednym z niewielu, w których nauka matematyki do 18. roku życia nie jest obowiązkowa, jedna trzecia uczniów nie zdaje egzaminu gimnazjalnego z matematyki, a ponad 8 milionów dorosłych ma umiejętności matematyczne na poziomie poniżej tych, których oczekuje się od dziewięciolatków.
Po prostu nie możemy pozwolić, aby słaba umiejętność liczenia kosztowała naszą gospodarkę dziesiątki miliardów rocznie lub, aby ludzie pozostawali dwa razy bardziej narażeni na bezrobocie niż ci z kompetentną umiejętnością liczenia - dodał brytyjski premier.
Zapowiedział, że chce, aby w efekcie przeprowadzonego przeglądu tego, jak matematyka jest nauczana, była ona obowiązkowa dla wszystkich uczniów do 18. roku życia, choć nie będzie ona przedmiotem wymaganym na maturze.
Czytaj też: PiS: Dożywocie za szpiegostwo
Czytaj też: Ile wyniosła inflacja bazowa za marzec? Najnowsze dane
Czytaj też: USA: 4 mld dolarów wsparcia dla SMR Orlenu i Synthosu
Czytaj też: „Szach-mat”. Minister odpowiada Mentzenowi
pap, jb