Retencja wody w organizmie? Wypróbuj te sposoby
Dobrze znane wszystkim zatrzymanie wody w organizmie to stan powodujący obrzęk głównie w stopach, nogach, rękach lub ramionach
Równie często występuje na brzuchu, sprawiając, że całe nasze ciało jest „zamglone” i bez ostrości oraz wyraźnych zarysów mięśni. Za ten stan odpowiada układ limfatyczny utrudniający prawidłowy odpływ płynów z tkanek, tworzących obrzęk.
Najczęściej następuje w następstwie zaburzeń hormonalnych, spowodowanych na przykład cyklem menstruacyjnym lub zbyt niską podążą kilokalorii. Ponadto często pojawia się, gdy pijemy za mało płynów, prowadzimy bierny, siedzący tryb życia oraz żyjemy w dużym stresie i niewystarczająco się wysypiamy. Zdarza się, choć dosyć rzadko, że powodowany jest przez zmiany ciśnienia krwi. Dla co po niektórych zatrzymanie wody w organizmie często mylone jest ze zbyt wysokim poziomem tkanki tłuszczowej. A zatem jak się go pozbyć?
Mniej cukru i węglowodanów
Węglowodany, złożone, a zwłaszcza proste wiążą wodę i zatrzymują ją w organizmie. Nie należy tego mylić z gromadzeniem glikogenu w mięśniach szkieletowych lub wątrobie. Ponadto cukier podnosi poziom insuliny, co dodatkowo utrudnia pozbycie się nadmiaru sodu z organizmu.
Odłóż solniczkę
Sód jest kluczowym składnikiem w pracy i przepuszczalności błon komórkowych. Jego nadmiar zatyka tkanki i utrudnia pozbycie się z nich nagromadzonej wody. Zamiast dodatkowej porcji soli kuchennej, w zamian używajmy świeżych lub suszonych ziół, przypraw oraz ich mieszanek bez soli w składzie. W celu osiągnięcia szybkich efektów najlepiej jednocześnie ograniczyć spożycie zarówno węglowodanów, jaki i sodu.
Moc ziół
Herbatki o działaniu moczopędnym świetnie spisują się w pozbyciu nadmiaru wody z organizmu. Najlepiej parzyć herbaty z pokrzywy, pietruszki, mniszka lekarskiego lub skrzypu. Ale najpierw zapoznajmy się z zalecaną ilością, ponieważ ich nadmierne picie nie jest obojętne dla naszego organizmu.
Więcej wody i aktywności fizycznej
Dobry, solidny wysiłek fizyczny sprawia, że się pocimy, tym samym ułatwiamy odpływ wody z tkanek. Dodatkowo dzięki większej podaży płynów wzmagamy przepływ moczu, usuwającego nadmiar wody. Pijmy więc najczęściej jak to tylko możliwe, najlepiej małymi łykami, nawet kiedy nie jesteśmy spragnieni.
Sauna
Wizyta w saunie rozszerza naczynia krwionośne, przez nią dużo się pocimy i w rezultacie ułatwiamy pozbycie się nadmiaru wody z organizmu.
Mniej stresu
Stresujący tryb życia podwyższa poziom kortyzolu, który odpowiada między innymi za retencję wody w organizmie. Warto więc na chwilę zwolnić, skupić się na sobie i oddać takim czynnościom pomagających się nam rozluźnić.
Odstaw alkohol
Alkohol działa moczopędnie, to prawda, ale koniec końców doprowadza do odwodnienia. W takim stanie nasz organizm myśli, że zagraża mu duży niedobór wody i dlatego zatrzymuje ją w tkankach na „czarna godzinę”.
Filip Siódmiak