UE nałożyła sankcje na Rosję. Niewielkie
Unia Europejska postanowiła nałożyć sankcje wizowe i finansowe na kolejne 15 osób za działania podważające integralność terytorialną Ukrainy. Unijna czarna lista liczy już 48 osób i wciąż może się poszerzać.
Decyzję podjęto w drodze procedury pisemnej. Wcześniej wstępne porozumienie w sprawie rozszerzenia czarnej listy osiągnęli ambasadorowie krajów UE na poniedziałkowej naradzie w Brukseli.
Nazwiska kolejnych osób, objętych sankcjami w formie zakazu wjazdu i zamrożenia aktywów za destabilizację sytuacji na Ukrainie, mają zostać ogłoszone w Dzienniku Urzędowym UE dzisiaj.
Według źródeł dyplomatycznych są to obywatele Federacji Rosyjskiej, mających związek z działaniami prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy.
Już wcześniej UE objęła sankcjami 33 rosyjskich polityków, wojskowych i krymskich separatystów.
Była to odpowiedź na aneksję należącego do Ukrainy Półwyspu Krymskiego przez Rosję. W związku z destabilizacją na wschodzie Ukrainy i nasileniem ruchów separatystycznych ministrowie spraw zagranicznych państw UE zapowiedzieli 14 kwietnia w Luksemburgu rozszerzenie czarnej listy.
Według unijnych źródeł kilka krajów, w tym Polska, Szwecja i Wielka Brytania, proponowało dodanie do czarnej listy o kilka nazwisk więcej niż te uzgodnione w poniedziałek. Ustalono jednak, że jedna z grup roboczych Rady UE zbada najpierw, czy jest wystarczająca podstawa prawna do objęcia tych osób sankcjami. Ma chodzić bowiem o ludzi z najbliższego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina.
UE zagroziła również Rosji sankcjami gospodarczymi, jeśli dojdzie do eskalacji kryzysu na Ukrainie. Rzeczniczka Komisji Europejskiej Pia Ahrenkilde Hansen poinformowała w poniedziałek, że prace nad przygotowaniem kolejnego etapu sankcji są w toku. W połowie kwietnia KE przekazała państwom UE raporty, w których przeanalizowała skutki ewentualnych sankcji gospodarczych dla poszczególnych krajów.
Niektóre kraje Unii sceptycznie odnoszą się jednak do planów zaostrzenia sankcji wobec Rosji, obawiając się konsekwencji dla swoich gospodarek.
Także w poniedziałek nowe sankcje w związku z kryzysem na Ukrainie ogłosiły Stany Zjednoczone.
Zakaz wizowy i zamrożenie aktywów obejmą kolejnych siedmiu Rosjan, w tym szefa rosyjskiego koncernu Rosnieft Igora Sieczyna, szefa komisji spraw zagranicznych Dumy Aleksieja Puszkowa i wicepremiera Federacji Rosyjskiej Dmitrija Kozaka. USA zamrożą też aktywa 17 rosyjskich firm. Prezydent Barack Obama zapowiedział wcześniej w poniedziałek, że amerykańskie restrykcje obejmą też eksport amerykańskich wyrobów high-tech dla rosyjskiego przemysłu obronnego.
W poniedziałek podpisano także memorandum o przyznaniu Ukrainie dodatkowego miliarda euro unijnej pomocy na stabilizację sytuacji gospodarczej i finansowej. Decyzja, zatwierdzona 14 kwietnia przez ministrów spraw zagranicznych państw UE, oznacza zwiększenie tzw. pomocy makrofinansowej dla Ukrainy w postaci pożyczek z unijnego budżetu do 1,6 mld euro. To część większego pakietu wsparcia dla tego kraju o wartości ponad 11 mld euro.
PAP, lz