Ceny paliw spowodowały tak duży spadek inflacji
Głównym źródłem obniżenia inflacji w maju były ceny paliw, które zanotowały spadek trzeci miesiąc z rzędu, a skala spadku przyspieszyła do 4,8 proc. m/m – piszą ekonomiści PKO BP w komentarzu do danych GUS.
Jak podał GUS, ceny paliw spadły w maju tego roku o 9,5 proc. w ujęciu rocznym. Dla porównania, w lutym tego roku – na co wskazują ekonomiści PKO BP - kiedy inflacja CPI ustanowiła szczyt, „roczna dynamika cen paliw sięgała +30,8 proc.”
„Niższe ceny paliw odzwierciedlają normalizację cen ropy (w maju były niższe o 32 proc. r/r) i umocnienie złotego (względem dolara o 5 proc. r/r). Nawet w przypadku stabilizacji cen paliw na obecnym poziomie ich roczna dynamika w najbliższych miesiącach będzie się dalej obniżać, prowadząc do dalszego spadku inflacji CPI” – czytamy w Makro Flash publikacji PKO BP.
GUS poinformował, że w maju ceny towarów i usług wzrosły o 13,0 proc. r/r (konsensus rynkowy zakładał roczną inflację w wysokości 13,2 proc.), a w ujęciu miesięcznym pozostały na dotychczasowym poziomie.
Czytaj także: Inflacja w dół
Ceny energii obniżyły się nieznacznie, o 0,5 proc. m/m. GUS poinformował, że w ujęciu rocznym ceny energii wzrosły o 20,4 proc.
„Podobnie jak w poprzednich miesiącach wg nas wynikało to ze spadku cen opału (ten trend zdaje się jednak wyhamowywać), przy dalszym wzroście cen ciepła. Ponieważ w 2022 począwszy od marca ceny nośników energii wyraźnie rosły, ta kategoria także znacząco przyczynia się do obniżania inflacji w ujęciu r/r (w maju ceny nośników drożały o 20,4 proc. r/r wobec 31,1 proc. r/r w lutym br.)” – czytamy w komentarzu ekonomistów PKO BP.
Jak podał Urząd, ceny żywności, wzrosły o 0,6 proc. m/m i o 18,9 proc. rocznie, czyli – jak komentują ekonomiści banku - nadal nieznacznie silniej od wzorca sezonowego, ale znacząco poniżej wzrostu z analogicznego okresu 2022.
„Ich roczna dynamika wyhamowała do 18,9 proc. wobec 24 proc. w szczycie w tym roku i oczekujemy, że ta tendencja utrzyma się. Zapowiadają ją zarówno zmiany cen podstawowych produktów rolnych na rynku globalnym, jak i krajowym. W perspektywie najbliższych miesięcy głównym ryzykiem w górę będą warunki pogodowe determinujące m.in. zmiany cen owoców i warzyw” – komentują analitycy banku.
Według prognoz ekonomistów PKO BP, inflacja bazowa (z wyłączeniem cen żywności i energii) w maju obniżyła się do 11,4 proc. r/r.
Czytaj także: Nowe dane GUS o PKB
rb