Credit Agricole: Stopy procentowe zostaną obniżone o 25 pb
Znaczące pogorszenie perspektyw wzrostu gospodarczego w Polsce skłoni większość członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) do obniżenia stóp procentowych o 25 pb na posiedzeniu w tym tygodniu - oceniają ekonomiści Credit Agricole Bank Polski.
„Decyzja o złagodzeniu polityki pieniężnej w tym tygodniu będzie spójna z konsensusem rynkowym, a tym samym powinna być ona neutralna dla rynków finansowych. Dostrzegamy jednak ryzyko, że stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie w tym tygodniu. W przypadku materializacji takiego scenariusza mielibyśmy do czynienia z umocnieniem złotego i wzrostem rentowności polskich obligacji” - czytamy w raporcie „Prognozy na lata 2023-2024”.
Ekonomiści banku podtrzymali prognozę inflacji konsumenckiej CPI na poziomie 6 proc. r/r na koniec br.
W przewidywanej ścieżce inflacji na 2023 r. analitycy uwzględnili dezinflacyjny wpływ regulacji dotyczący podniesienia limitu zużycia energii elektrycznej, do którego będzie obowiązywała zamrożona cena za prąd oraz planowane obniżenie o 5% tej ceny. Jednocześnie zrewidowali w górę dynamikę na br. cen paliw z uwagi na kształtowanie się cen ropy na światowym rynku.
„Oczekujemy kontynuowania tendencji dezinflacyjnych, chociaż istotnym czynnikiem ryzyka pozostaje kształtowanie się taryf na nośniki energii z początkiem przyszłego roku. Nasza prognoza przewiduje obniżenie się inflacji ogółem do lokalnego minimum równego 3,2 proc. r/r w kwietniu 2024 r. Następnie z uwagi na oczekiwane przez przyspieszenie wzrostu cen żywności (zakładamy, że przywrócenie 5 proc. stawki VAT na żywność nastąpi w 2024 r., niemniej będzie to proces rozłożony na cały rok) i paliw zakładamy lekki wzrost inflacji CPI do 4,9 proc. r/r w IV kw. 2024 r. Jednocześnie oczekujemy, że inflacja bazowa będzie się stopniowo obniżać i w II poł. 2024 r. ustabilizuje się w przedziale 3,4-3,6 proc. r/r” – piszą ekonomiści banku.
Bank podtrzymał średnioroczną prognozę inflacji (11,6 proc. r/r w 2023 r. i 4,4 proc. w 2024 r.).
Jak oceniają ekonomiści banku, możliwa obniżka stóp procentowych o 25 pb tym tygodniu „nie powinna mieć istotnego wpływu na kurs złotego”.
Czytaj także: Słaba konsumpcja gospodarstw domowych uderza w gospodarkę
Czytaj także: Kolejny krok dla budowy SMR w Ostrołęce
ISBnews/rb