Oto główna przyczyna spadku liczby urodzeń
Główną przyczyną spadku liczby urodzeń jest spadek liczby potencjalnych matek, czyli kobiet w wieku rozrodczym oraz niska dzietność, czyli przeciętna liczba dzieci, jakie rodzi pojedyncza kobieta - przekazała w środę na Twitterze minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Główną przyczyną spadku liczby urodzeń jest spadek liczby kobiet w wieku rozrodczym. Liczba kobiet w wieku rozrodczym w Polsce wynosiła w 1995 r. 10,1 mln. W 2022 r. - 8,7 mln - podała szefowa resortu rodziny.
Zamieściła wykres dotyczący liczby kobiet w wieku rozrodczym w Polsce na przestrzeni 27 lat.
Program +Rodzina 500Plus+ – od 1 stycznia 2024 r. +Rodzina 800Plus+ to największy program społeczny po transformacji ustrojowej w Polsce - napisała Maląg.
Jak podała, na wsparcie polskich rodzin w ramach programu przeznaczonych zostało ponad 240 mld zł, wsparciem objętych jest blisko 7 mln dzieci.
Natomiast główną przyczyną spadku liczby urodzeń jest spadek liczby kobiet w wieku 20-40 lat, w którym to przedziale wieku kobiety w Polsce rodzą 95 proc. wszystkich rodzących się dzieci – wyjaśniła Marlena Maląg.
Jak dodała, przyczyną tego stanu rzeczy była spadająca liczba urodzeń począwszy od 1983 r., kiedy urodziło się 723,6 tys. dzieci.
W roku 2003 było to już tylko 351,1 tys. Kobiety urodzone w roku 1983 w roku 2023 r. mają 40 lat. Na niską liczbę urodzeń, oprócz spadającej liczby potencjalnych matek, nakłada się również niska dzietność (czyli przeciętna liczba dzieci, jakie rodzi pojedyncza kobieta) - podsumowała.
PAP/RO