BIEC: Rośnie liczba firm, które planują podnieść ceny
Od sierpnia rośnie systematycznie przewaga firm, które mają w planach podniesienie w najbliższym czasie cen nad tymi, które zamierzają je obniżyć – wynika z badania Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Biuro opublikowało listopadowy Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) i – jak poinformowało – pozostał on na zbliżonym poziomie do wartości z poprzedniego miesiąca. W październiku wzrósł o 0,7 pkt.
Według Biura, oczekiwania inflacyjne konsumentów oraz firm z sektora przetwórstwa przemysłowego nasilają się drugi miesiąc z rzędu.
„O ile przed miesiącem zmiana wskaźnika oczekiwań inflacyjnych była silniejsza w przypadku konsumentów, o tyle obecnie w większym stopniu dotyczy ona menadżerów przedsiębiorstw produkcyjnych. Z punktu widzenia kształtowania się procesów inflacyjnych ma to spore znaczenie. Przedsiębiorcy bowiem w badaniach wyrażają swe plany co do przyszłej polityki cenowej, które będą starali się realizować, jeśli tylko wysokość popytu pozwoli im na to” – czytamy w komunikacie BIEC.
Od sierpnia bowiem rośnie przewaga firm planujących w najbliższym czasie podnieść ceny na wyroby nad firmami zamierzającymi je obniżyć.
„Tendencja ta najsilniej widoczna jest w branży spożywczej, wśród producentów odzieży, u producentów pojazdów oraz w firmach zajmujących się naprawą i konserwacją maszyn i urządzeń” – komunikuje Biuro.
GUS informował, że inflacja - według szybkiego szacunku - wyniosła w październiku 6,5 proc., a w ujęciu miesięcznym ceny towarów i usług wzrosły o 0,2 proc.
Według BIEC, najsilniejszy wpływ na wysokość inflacji będą miały ceny żywności, pośredni ceny benzyny, ceny napraw i konserwacji maszyn i urządzeń, które od wielu miesięcy nieustannie rosną, a także koszty pracy.
Jak podał GUS w październiku ceny żywności i napojów wzrosły w ujęciu rocznym o 7,9 proc. (w ujęciu miesięcznym wzrost wyniósł 0,4 proc.), energii o 8,3 proc. (w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,2 proc.), a ceny paliw spadły o 14,4 proc. r/r. (w ujęciu miesięcznym spadły o 4,2 proc.).
Biuro podkreśla, że wpływ kosztów produkcji na inflację widoczny jest w cenach producentów (PPI), co wyhamowało tendencję spadkową dynamiki rocznej tego indeksu. GUS informował, że we wrześniu 2023 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły w ujęciu miesięcznym o 0,3 proc., a w ujęciu rocznym spadły o 2,8 proc.
Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) prognozuje z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych.
Czytaj także: Znamy odczyt wzrostu PKB za III kwartał
rb