ATOM. Polska elektrownia atomowa coraz bliżej
Energia z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu popłynie za 10 lat – to możliwe, bo po wieloletnich badaniach i analizach w projekcie doszło do istotnego przyspieszenia.
Elektrownia na Pomorzu uzyskała kluczowe decyzje administracyjne – środowiskową i lokalizacyjną oraz ruszyło samo projektowanie obiektu. W kontekście przygotowania tej inwestycji 2023 r. można więc uznać za przełomowy. Zaprojektowanie elektrowni to poważne zadanie, które musi uwzględniać bardzo wiele uwarunkowań. Projekt koncepcyjny elektrowni jądrowej, przygotowywany obecnie przez spółki
Polskie Elektrownie Jądrowe, Westinghouse i Bechtel, będzie gotowy w pierwszej połowie 2025 r., budowa obiektu rozpocznie się rok później. Choć harmonogram wydaje się ambitny, jednak dzięki decyzjom podjętym przez polski rząd w br., jak również umowom zawartym przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) z partnerami amerykańskimi stan zaawansowania prac umożliwi realizację inwestycji w terminie.
Rolę inwestora odpowiadającego za cały projekt jądrowy – nie tylko przygotowania, lecz także budowę, a potem eksploatację – gra spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Na Pomorzu powstanie elektrownia o mocy 3750 MW. Wybudowane zostaną trzy reaktory w amerykańskiej technologii AP1000, trzeciej generacji, posiadającej najwyższy na świecie poziom bezpieczeństwa. Inwestycja na Pomorzu będzie w stanie pokryć zapotrzebowanie na prąd nawet 12 mln gospodarstw domowych w Polsce.
LATA BADAŃ I ANALIZ DLA INWESTYCJI
Do istotnych momentów w całym procesie przygotowawczym projektu jądrowego trzeba zaliczyć zarówno nowelizację specustawy jądrowej, która znacząco usprawni wszystkie etapy procesu inwestycyjnego, jak i uzyskanie decyzji środowiskowej, wydaną przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska na podstawie raportu o odziaływaniu na środowisko, liczącego blisko 19 tys. stron. By opracować tak obszerny raport, spółka PEJ zrealizowała m.in. czteroletnie badania, podczas których setki zaangażowanych ekspertów przebadało 247 km2 morza i 98 km2 lądu. W ramach procedury środowiskowej przeprowadzono też m.in. ogólnokrajowy udział społeczeństwa, a sam raport był opiniowany i uzgadniany przez polskie organy, instytucje oraz administrację krajową. W części transgranicznej tej procedury brało udział 14 krajów.
Kolejnym krokiem milowym w procesie inwestycyjnym była decyzja wojewody pomorskiego o ustaleniu lokalizacji elektrowni w gminie Choczewo – Lubiatowo-Kopalino. Ta decyzja szczegółowo określa m.in. zakres terytorialny inwestycji zarówno na lądzie, jak i na morzu, a także precyzuje warunki realizacji inwestycji.
USA – SPRAWDZONY PARTNER DLA ATOMU
Etap przygotowawczy dopełniły zawierane w 2023 r. kolejne umowy z partnerami z USA; w ich efekcie konsorcjum Westinghouse i Bechtel przygotuje projekt koncepcyjny elektrowni na Pomorzu. Obie firmy mają ogromne doświadczenie w budowie elektrowni jądrowych, a Amerykanie posiadają w swoim kraju najwięcej czynnych reaktorów jądrowych na świecie.
TYSIĄCE MIEJSC PRACY I IMPULS DLA GOSPODARKI
Równolegle na Pomorzu trwają przygotowania do budowy infrastruktury towarzyszącej elektrowni, a to oznacza modernizację i budowę nowych dróg oraz linii kolejowych, których beneficjentami będą również mieszkańcy regionu, turyści i inni inwestorzy. Rząd RP przyjął w tym celu uchwałę dotyczącą wartego 4,7 mld zł programu wieloletniego wspierania inwestycji w woj. pomorskim.
Tak potężna inwestycja daje również ogromne możliwości dla rodzimych przedsiębiorstw. Spółka PEJ wspólnie z partnerami szacuje, że kilkadziesiąt proc. wartości inwestycji w energetykę jądrową może zostać zrealizowane właśnie przez polskie firmy. Udział ten będzie rósł wraz z budową kolejnych bloków jądrowych. Projekt pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu jest więc niezwykle ważną inwestycją, która wzmocni nie tylko bezpieczeństwo i transformację energetyczną kraju, produkując czystą energię elektryczną, lecz także będzie stanowić istotny impuls rozwojowy dla wielu gałęzi krajowej gospodarki. Dzięki działaniom w ostatnich miesiącach jesteśmy znacznie bliżej jej uruchomienia niż kiedykolwiek wcześniej.