Informacje

Fot.Internet/nfz.gov.pl
Fot.Internet/nfz.gov.pl

Jest kandydat na szefa NFZ. Decyzja należy do Tuska

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 29 maja 2014, 18:42

  • Powiększ tekst

Rada NFZ pozytywnie zaopiniowała w czwartek kandydaturę Tadeusza Jędrzejczyka na prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Od października 2013 r. jest on dyrektorem pomorskiego oddziału funduszu.

Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych premier, na wniosek ministra zdrowia, po zasięgnięciu opinii Rady NFZ, powołuje prezesa spośród osób wyłonionych w drodze otwartego konkursu.

Jak powiedział dziennikarzom wiceminister zdrowia Sławomir Neumann, Jędrzejczyk - to kompetentna osoba na to stanowisko. Dodał, że jest on dyrektorem oddziału funduszu, jest "osobą z tego systemu, więc zna system, zna Fundusz".

Neumann podkreślił, że przed nowym prezesem NFZ stoją duże wyzwania, ponieważ od 2015 r. mają wejść w życie rozwiązania z pakietu kolejkowego oraz onkologicznego przygotowane przez resort zdrowia. "Chodzi także o zmiany w funkcjonowaniu NFZ, więc to będzie prezes, który od 1 stycznia będzie musiał te zmiany przeprowadzić we współpracy z ministerstwem" - wyjaśnił i zaznaczył, że według tych nowych przepisów współpraca MZ i NFZ będzie znacznie lepiej opisana w prawie.

"NFZ to nie będzie już instytucja niezależna, niepodległa, poza kontrolą ministra zdrowia, kreująca własną politykę zdrowotną. To będzie raczej instytucja, która będzie realizowała politykę zdrowotną ministra" - podkreślił wiceminister. Jedna ze zmian zakłada, że prezesa NFZ będzie powoływał nie premier, a minister zdrowia. Inna, że wycena procedur medycznych zostanie przeniesiona z NFZ do Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Jędrzejczyk jest lekarzem, absolwentem Akademii Medycznej w Gdańsku. Ma specjalizację z zakresu medycyny społecznej, organizacji ochrony zdrowia i zdrowia publicznego. Pracował jako lekarz w szpitalu na Zaspie, następnie w ZOZ nr 3 w Gdańsku jako asystent, a następnie jako adiunkt w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

W latach 2008-2009 był zastępcą dyrektora ds. medycznych Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Od 2010 roku był zastępcą dyrektora naczelnego ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. W październiku 2013 r. został dyrektorem pomorskiego oddziału Funduszu.

Konkurs na prezesa NFZ został ogłoszony przez MZ na początku maja. Od grudnia ub. roku, po tym jak premier odwołał na wniosek ministra zdrowia prezes NFZ Agnieszkę Pachciarz, obowiązki szefa NFZ pełnił wiceprezes Marcin Pakulski, a od 28 lutego zastąpiła go wiceprezes Wiesława Kłos.

Donald Tusk odwołał Pachciarz z funkcji prezesa NFZ na wniosek ministra zdrowia 19 grudnia 2013 r. Jak wyjaśniał wówczas minister Bartosz Arłukowicz, chodziło o niewłaściwą weryfikację osób, które w systemie eWUŚ były wykazywane jako nieubezpieczone i związany z tym wniosek prezes NFZ do MZ o zapłatę za te osoby.

W ocenie MZ Pachciarz przedstawiła zawyżoną liczbę takich osób i zażądała zbyt dużych pieniędzy z dotacji budżetowej na ich świadczenia zdrowotne. Prezes NFZ złożyła w tej sprawie skargę na ministra zdrowia do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Jak tłumaczyła Pachciarz, wynikało to m.in. z konieczności zachowania dyscypliny finansów publicznych i ryzyka odpowiedzialności karnej za nierzetelne zarządzani instytucją państwową.

Pachciarz zastąpił - jako pełniący obowiązki prezesa - dotychczasowy wiceprezes NFZ Marcin Pakulski. Jednak w lutym Rada NFZ zdecydowała o odsunięciu go od pełnienia obowiązków prezesa na czas wyjaśnienia sprawy dotyczącej umowy NFZ z EuroMedic Medical Center w Katowicach. Wnioskował o to minister zdrowia.

(PAP)

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.