Kiedy spadną stopy? Apetyty inwestorów coraz większe!
Oczekiwania na pierwsze obniżki stóp procentowych zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak na Starym Kontynencie są ogromne. Stąd też obserwujemy od wielu miesięcy potężny optymizm wśród inwestorów, który przekłada się w istotny sposób na wzrosty cen akcji – windując indeksy do kolejnych rekordowych poziomów.
Jak zauważa Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz XTB rynki finansowe lubią wpadać w stany skrajności – co obecnie widać po zdecydowanie bardzo mocnych oczekiwaniach odnośnie cięcia rynkowych stóp procentowych w dosyć bliskiej perspektywie.
-Wyraźnie spadająca inflacja daje oczywiście przestrzeń do obniżek. Choć same banki centralne mówią, że walka z wysokimi cenami nadal trwa – co może jednocześnie doprowadzić do stłumienia aktywności gospodarczej – podkreśla Michał Stajniak.
Czytaj też: Jakie ceny paliw do końca roku? Najnowsze prognozy
Jednocześnie zwraca uwagę na rynkowe prognozy, które wskazują potencjalne terminy obniżenia kosztu pieniądza w USA, strefie euro, ale też w Wielkiej Brytanii.
-Choćby w tym ostatnim przypadku widzimy głęboki spadek inflacji do 3,9 proc. z poziomu 4,6 (licząc w ujęciu rocznym), przy oczekiwaniach sięgających wcześniej 4,3 proc. Do osiągnięcia celu 2,0 proc. jest jeszcze bardzo daleko, ale mamy jednocześnie zwiększenie wycen rynku w kontekście nadchodzące obniżek – mówi ekspert XTB.
I dodaje: Przed publikacją wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na Wyspach, rynek wyceniał 25-proc. prawdopodobieństwo na obniżki w marcu. Teraz jest to niemal 40 proc. i rynek oczekuje, że pierwsza redukcja pojawi się najpóźniej do maja.
Zdaniem Michała Stajniaka, wyceny na obniżki zwiększają się również w strefie euro – choć szefowa EBC, Christine Lagarde wyklucza możliwość tak wczesnych ruchów, jak cięcia w marcu. W tym przypadku jednak na rynkach dominuje prognoza zakładająca również 40-proc. prawdopodobieństwo takiego właśnie posunięcia.
-Jeszcze bardziej ekstremalne oczekiwania są w Stanach Zjednoczonych. Tu walka z inflacją przebiegała najsprawniej, a wskaźnik inflacji CPI spadł do 3,1 w ujęciu rocznym. Rynek wycenia, że prawdopodobieństwo na obniżkę w marcu wynosi już ponad 75 proc. To bardzo dużo – choć bankierzy centralni próbowali zbijać tak wygórowane oczekiwania, ale doprowadziło to do zupełnie odwrotnego efektu – podkreśla analityk XTB.
Tu wystarczy choćby spojrzeć na szacunki banku Goldman Sachs, który oczekuje, że w 2024 roku amerykańska Rezerwa Federalna obniży stopy aż pięciokrotnie.
-Kluczowe pytanie dotyczące tej prognozy jest takie, czy obniżki będą związane z szybkim powrotem inflacji do celu, czy jednak z problemami gospodarczymi? – zastanawia się Michał Stajniak.
Krzysztof Pączkowski
Czytaj też: Media: Niemiecki dobrobyt jest coraz bardziej chwiejny