Opinie firm o poprawie gospodarki są podzielone
Na poprawę sytuacji gospodarczej w kraju w I kwartale br. liczy 23 proc. firm - wynika z najnowszego Tygodnika Gospodarczego PIE. 52 proc. przedsiębiorców nie oczekuje zmian sytuacji swoich firm, a jedna czwarta zakłada, że będzie gorzej.
„Przedsiębiorcy nieco optymistyczniej patrzą na przyszłość gospodarczą kraju niż na przyszłość własnych firm” - ocenili eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego w najnowszym wydaniu Tygodnika Gospodarczego PIE.
Zwrócili jednak uwagę na dość wysoki odsetek przedsiębiorców (20 proc.), którym trudno powiedzieć, jak w bieżącym kwartale zmieni się sytuacja gospodarcza.
„Nie dziwi to jednak, gdyż niepewność to jedna z dotkliwszych barier prowadzenia biznesu” - dodali eksperci.
Jak podano, ze styczniowego Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK) wynika, że przewidywania przedsiębiorców dotyczące sytuacji gospodarczej w kraju w I kwartale nowego roku są dość zróżnicowane.
„Wprawdzie 23 proc. przedsiębiorców uważa, że w bieżącym kwartale sytuacja gospodarcza kraju polepszy się, to jednak aż 19 proc. wskazuje, że ta poprawa będzie nieznaczna. Blisko 30 proc. nie spodziewa się zmian, a aż jednej piątej badanych trudno to ocenić” - wynika z opracowania PIE.
Eksperci Instytutu zauważyli, że pozytywnych zmian w polskiej gospodarce najczęściej spodziewają się firmy budowlane i usługowe.
„Prawie jedna trzecia firm budowlanych uważa, że w I kwartale 2024 r. sytuacja gospodarcza w kraju poprawi się. Podobnie jest wśród przedstawicieli usług” - poinformowali.
Dodali, że inaczej przyszłość gospodarczą kraju widzi branża TSL (transport, spedycja, logistyka).
„Aż 39 proc. jej przedstawicieli twierdzi, że nastąpi pogorszenie, a 18 proc. nie potrafi przewidzieć przyszłość” - podano w opracowaniu.
Według ekspertów PIE, w bieżącym kwartale ponad połowa firm (52 proc.) nie spodziewa się zmian swojej sytuacji.
„Z kolei jedna czwarta zakłada, że będzie gorzej, a 16 proc., że jednak będzie lepiej” - poinformowano.
Najbardziej pesymistyczne są mikrofirmy, wśród których blisko co dziesiąte przedsiębiorstwo spodziewa się pogorszenia funkcjonowania.
„Natomiast w budownictwie więcej firm oczekuje poprawy (18 proc.) niż pogorszenia swojej sytuacji (13 proc.)” - dodano.
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank; przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.
Czytaj także: Stopy procentowe nie zmienią się przez dwa lata
PAP