Wizyta przy dystrybutorze będzie boleć. Sprint cen
Drożejąca ropa naftowa, a co za tym idzie wzrost cen paliwa w hurcie, wskazuje, że na stacjach paliw w nadchodzącym tygodniu dojdzie do kolejnych podwyżek cen - wynika z piątkowej analizy rynku paliwowego przygotowanej przez portal e-petrol.pl. O powrocie podwyżek na stacje, mówi też komentarz rynkowy analityków BM Reflex. W przypadku benzyny średnie ceny w kraju mogą wzrosnąć o 3-5 gr/l, oleju napędowego o 7-10 gr/l.
Wzrostowy trend cen paliw
„Początek lutego na krajowym rynku paliw przyniósł kontynuację podwyżek na stacjach, ale dynamika zmian była już dużo mniejsza niż przed tygodniem. Na świecie drożała ropa naftowa. To zła wiadomość dla kierowców, bo możemy spodziewać się dalszego wzrostu kosztów tankowania” - wskazali analitycy e-petrol.pl.
Zwrócili uwagę, że sprzedawcy paliw nie mają już za bardzo przestrzeni do amortyzowania wzrostów cen przez ograniczenie swoich marż, co przy wysokich notowaniach na rynku hurtowym dodatkowo wskazuje na dalsze podwyżki na stacjach.
e-petrol.pl prognozuje na nadchodzący tydzień następujące przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw: 6,31-6,42 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 6,54-6,66 zł/l a dla autogazu 2,91-2,97 zł/l.
Analitycy przypominają, że początek lutego przyniósł dalszy wzrost detalicznych cen paliw. Benzyna bezołowiowa 95 podrożała o 2 grosze i litr tego paliwa kosztuje średnio 6,36 zł. W przypadku oleju napędowego i autogazu podwyżka była jednogroszowa. Aktualna średnia cena diesla to 6,55 zł/l, a tankujący LPG płacą średnio 2,93 zł/l.
Od stabilizacji do wzrostu cen na stacjach
Odwrócenie kierunku zmian cen na krajowym rynku hurtowym w połowie tygodnia, ze względu na wzrost cen ropy naftowej, może skutkować powrotem podwyżek cen na stacje =- zapowiada BM Reflex. W przypadku benzyny średnie ceny w kraju mogą wzrosnąć o 3-5 gr/l, oleju napędowego o 7-10 gr/l.
Średnie ceny paliw w tym tygodniu zmieniły się nieznacznie wobec poziomów z ubiegłego tygodnia. Aktualnie za paliwa płacimy średnio: za benzynę bezołowiową 95 - 6,40 zł/l (-1 gr/l w ciągu tygodnia), bezołowiową 98 - 6,94 zł/l (+1 gr/l), olej napędowy - 6,58 zł/l (-1 gr/l), autogazu - 2,90 zł/l (-1 gr/l) – podaje w swojej analizie BM Reflex
Odwrócenie kierunku zmian cen na krajowym rynku hurtowym w połowie tygodnia, ze względu na wzrost cen ropy naftowej, może skutkować powrotem podwyżek cen na stacje. W przypadku benzyny średnie ceny w kraju mogą wzrosnąć o 3-5 gr/l, oleju napędowego o 7-10 gr/l – pisza analitycy. Wskazuje jednocześnie, że „koszty tankowania, mimo styczniowych podwyżek cen na stacjach, pozostają niższe niż przed rokiem. Za benzyny 95 i 98 płacimy odpowiednio 28 i 42 gr/l mniej, za diesla 89 gr/l i autogaz 32 gr/l mniej niż rok temu.”
Łukasz Pawłowski (PAP), ISBnews, oprac. Sek
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Prezes URE: Wzrost o 90 proc. liczby odmów przyłączeń