Odczujemy pozytywny wpływ KPO. Kiedy najsilniej?
Napływ środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) najsilniejszy wpływ będzie miał na wzrost gospodarczy w przyszłym roku, natomiast „kluczowym czynnikiem sukcesu warunkującym wpływ KPO na gospodarkę Polski jest jak najszybsze rozpoczęcie wydatkowania środków”, ocenia Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).
„Pierwsze wyraźniejsze efekty makroekonomiczne zobaczymy już pod koniec 2024 r. Łączny wpływ KPO na PKB w 2024 r. będzie nie większy niż 0,2 pkt proc., ale te środki pozwolą utrzymać tempo wzrostu inwestycji na dodatnich poziomach, pomimo przestoju w finansowaniu środków spójności. Najsilniejszego wpływu KPO oczekujemy w 2025 r. Realizacja inwestycji oraz wzrost wydatków publicznych o charakterze konsumpcyjnym mogą wtedy podnieść PKB o ok. 1,2 pkt proc. Nakłady inwestycyjne związane z KPO będą odpowiadać za około 50 proc. łącznego wzrostu inwestycji oraz zdecydowaną większość konsumpcji publicznej. W efekcie wzrost gospodarczy w 2025 r. będzie zbliżony do 4 proc.” - ocenia kierownik zespołu makroekonomii w PIE Jakub Rybacki.
Skala wpływu KPO na PKB
PIE wyliczył, że skala wpływu KPO na poszczególne komponenty wzrostu PKB szacowanego na 4 proc. r/r w 2025 r. będzie najwyższa w przypadku inwestycji i wyniesie +1 pkt proc. następnie wyniesie +0,6 pkt proc. na konsumpcję i -0,4 pkt proc. na eksport netto.
Instytut szacuje, że odblokowanie środków z KPO długoterminowo powiększy polską gospodarkę o około 2 pkt proc.
Napięty harmonogram
Jak wskazał p.o. dyrektora PIE Paweł Śliwowski, „musimy pamiętać o napiętym harmonogramie tego projektu. Kluczowym czynnikiem sukcesu warunkującym wpływ KPO na gospodarkę Polski jest jak najszybsze rozpoczęcie wydatkowania środków„.
„KPO to pakiet inwestycyjny o łącznej wartości niemal 60 mld euro. Projekty związane będą z transformacją energetyczną, zielonym transportem oraz digitalizacją. Finansowane będą w postaci bezzwrotnych grantów (25 mld euro) oraz niskooprocentowanych pożyczek (35 mld euro). Unia Europejska dokona emisji obligacji, których spłatę w kolejnych latach zapewni wprowadzenie ogólnoeuropejskich podatków sektorowych m.in. cyfrowego, importowego. Jednocześnie uwzględniając aktualny koszt obligacji, pożyczka z KPO jest o ok. 2 pkt proc. tańsza niż dług krajowy” – wyjaśni raport PIE.
»» O korzystaniu z KPO czytaj więcej tutaj:
Unijnych miliardów nie wydamy w terminie
Jak podało wcześniej Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MfiPR), wypłaty środków z pierwszego wniosku o płatność z KPO można spodziewać się w kwietniu 2024 r. Z pierwszej płatności Polska otrzyma ponad 6,3 mld euro (31 mld zł), w tym blisko 2,7 mld euro z części dotacyjnej i 3,6 mld euro z pożyczki. Budżet KPO zostanie przeznaczony na cele klimatyczne (46,6 proc.), na transformację cyfrową (21,3 proc.), a także na reformy socjalne (22,3 proc.). Dwa kolejne wnioski (drugi i trzeci) o środki z KPO zostaną złożone w połowie 2024 r., a czwarty i piąty w pod koniec roku.
ISBnews, sek
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Nowa linia kolejowa połączy Ukrainę z Unią