Alarmujące dane: Polacy mają znikomą wiedzę ekonomiczną
W roku 2024, będąc rokiem edukacji ekonomicznej, szczególne zainteresowanie przyciąga badanie przeprowadzone na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości i Fundacji GPW. Wyniki badań wyraźnie ukazują niepokojącą sytuację. Głównym źródłem wiedzy ekonomicznej dla prawie 60% respondentów są blogi i portale internetowe. Jednocześnie, tylko niewiele ponad jedna czwarta Polaków ocenia swoją wiedzę finansową jako zadowalającą.
Badanie wykazało, że większość badanych przyznaje, iż ich poziom wiedzy z zakresu finansów i ekonomii jest bardzo niski (37 proc.) lub średni (34 proc.). Szczególnie widoczne braki dotyczą inwestowania (32 proc.) oraz systemu podatkowego (25 proc.). Co ciekawe, mimo świadomości niedoboru wiedzy, tylko niewielka liczba osób wyraża chęć jej pogłębienia, zwłaszcza jeśli chodzi o inwestowanie (20 proc.).
Zapotrzebowanie na wiedzę
Warto zauważyć, że zapotrzebowanie na poszerzenie wiedzy finansowej maleje z roku na rok. Analiza danych z poprzednich edycji badania pokazuje, że spada odsetek osób deklarujących potrzebę pogłębienia wiedzy w poszczególnych obszarach, zwłaszcza w zakresie cyberbezpieczeństwa i inwestowania.
Działania na rzecz edukacji finansowej i inicjatywy takie jak program „Bankowcy dla edukacji” czy Rok Edukacji Ekonomicznej są skuteczne, ale nadal potrzebne. Dlatego z nadzieją odnotowaliśmy pojawienie się w szkołach ponadpodstawowych przedmiotu „biznes i zarządzanie”. Edukacja ekonomiczna stanowi fundament dobrobytu narodowego i osobistego – zauważa Waldemar Zbytek, Prezes Warszawskiego Instytutu Bankowości.
Przewodniczący Związku Banków Polskich, dr Tadeusz Białek, podkreślił, że coraz więcej osób pada ofiarą oszustw finansowych z powodu braku wiedzy. Warto zatem zadbać o edukację w tym zakresie, co może znacząco zmniejszyć ryzyko nieuczciwych praktyk.
Boimy się inwestować na giełdzie z powodu niewiedzy
W kontekście inwestowania na giełdzie, sytuacja również nie wygląda optymistycznie. Tylko 12 proc. badanych ocenia swoją wiedzę na ten temat jako dużą. Większość osób nie ma nawet podstawowej znajomości pojęć związanych z rynkiem kapitałowym.
Aż 70 proc. badanych nie wie czym są akcje, a jedynie o nich słyszało. Podobnie jest w przypadku obligacji (62 proc.). 3/4 ankietowanych nigdy nie słyszało o opcjach, a blisko 4/5 o kontraktach terminowych czy ETF. Blisko 90 proc. obce są certyfikaty inwestycyjne. Tymczasem poprawa poziomu wiedzy ekonomicznej Polaków przyczyniłaby się do większej pewności siebie, zrozumienia mechanizmów, a co za tym idzie – zmiany postaw. Obecnie 45 proc. Polaków nie inwestuje na giełdzie, ponieważ nie posiada wystarczającej wiedzy - podaje Fundacja Warszawskiego Instytutu Bankowości i GPW
Fundacja GPW zwraca uwagę na konieczność praktycznej nauki inwestowania. Projekty takie jak Index Investment Challenge, skierowany do studentów, mogą stanowić cenną okazję do zdobycia praktycznej wiedzy w tym zakresie.
Pilna potrzeba zwiększenia wiedzy ekonomicznej wśród Polaków może przyczynić się do większej pewności siebie oraz zmiany postaw wobec finansów osobistych i inwestowania.
jb