Nielegalny wyrąb lasów „płuc świata” wzrósł o 40 proc.!
Kolumbijskie Ministerstwo Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju oraz prokuratura, w reakcji - jak stwierdzono - „na gwałtowny nawrót przestępczych działań mafii pustoszących lasy deszczowe i rabujących naturalne bogactwa Amazonii” zapowiedziały w ogłoszonym w piątek komunikacie „podjęcie ofensywy” przeciwko tym praktykom.
Szefowa tego ministerstwa Susana Muhamad i nowo mianowana kolumbijska prokurator generalna Luz Adriana Camargo przedstawiły program działań ze wsparciem wojska i policji. Jego cel, to ”zahamowanie nielegalnej wycinki lasów, eksploatacji cennych bogactw naturalnych i rzezi zagrażającej amazońskiej faunie„.
Dewastacja puszczy amazońskiej najwyższa w historii
W ogłoszonym w tym tygodniu raporcie Susana Muhamad i Luz Adriana Camargo przedstawiając sytuację w kolumbijskiej Amazonii pustoszonej przez nielegalnie działających „przedsiębiorców” wskazują na „najwyższe w historii” nasilenie dewastacji puszczy amazońskiej zwanej „płucami świata”.
Rząd Kolumbii stawia sobie w tym roku za cel powstrzymywanie takich praktyk, jak nielegalny wyrąb lasów, który w pierwszym kwartale tego roku wzrósł o 40 procent „osiągając największe nasilenie w historii eksploatacji tych terenów„.
»» O ochronie puszczy amazońskiej czytaj tutaj:
Międzynarodowy sojusz dla puszczy amazońskiej
Autorki programu działań przeciwko rabunkowej eksploatacji naturalnych bogactw kolumbijskiej Amazonii zapowiadają skuteczniejsze działania rządu w celu zredukowania w tym roku deforestacji lasów o 25 do 35 procent.
Obiecują również podjęcie przez rząd działań mających na celu skuteczniejszą ochronę siedzib rdzennej ludności tych terenów przed przemocą.
PAP, sek
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Polska ma oddać Patrioty Ukrainie? Tego chce UE
Mocna opinia Trumpa o prezydencie RP! Co powiedział?
Ponad 15 miliardów złotych w obligacjach, które lepiej wymienić