Brazylijska kokaina. Mafia nigeryjska. Europejski rynek
Liczba konfiskat narkotyków w zachodnioafrykańskim regionie Sahelu gwałtownie wzrosła, co wskazuje, że ten pogrążony w konfliktach region staje się ważnym szlakiem przemytu narkotyków do Europy - wynika z opublikowanego w piątek raportu ONZ.
W 2022 roku w Mali, Czadzie, Burkina Faso i Nigrze skonfiskowano 1466 kilogramów kokainy, podczas, gdy w latach 2013-2020 policje tych krajów rekwirowały średnio 13 kilogramów. A tylko w minioną niedzielę w leżącym w zachodniej części regionu Senegalu skonfiskowano 1137 kilogramów kokainy, wycenionej na 146 milionów dolarów. W grudniu ubiegłego roku senegalska marynarka wojenna przechwyciła na morzu łącznie 3 tony kokainy.
Nigeryjscy kurierzy przemycają kilogramowe paczki
Tylko niewielka część pozostaje w Afryce, większość kontrabandy jest transportowana do Europy przez tak zwane „muły narkotykowe” lotami komercyjnymi. Tacy kurierzy zwykle przerzucają do Europy paczki z kokainą ważące mniej niż kilogram, choć zdarzają się konfiskaty 10 kilogramowych pakunków. Po przybyciu na miejsce kokaina jest rozprowadzana głównie przez zachodnioafrykańskie siatki przestępcze w całej Europie.
W procederze tym znaczącą rolę odgrywają małe grupy przemytnicze Nigeryjczyków żyjących w diasporze w Europie. Nigeryjczycy są też według raportu ONZ najliczniejszą narodowością, spoza Ameryki Łacińskiej i Europy, zatrzymywaną za to przestępstwo na europejskich lotniskach.
Kokaina z Brazylii
Kokaina przewożona przez nigeryjskich kurierów pochodzi od brazylijskich grup przestępczych i opuszcza kontynent przez międzynarodowe lotnisko Guarulhos w Sao Paulo w Brazylii. Stamtąd kurierzy lecą do największego miasta Nigerii, Lagos, a niektórzy z nich najpierw przejeżdżają przez inne kraje afrykańskie, takie jak Etiopia czy Benin.
Położenie Sahelu, leżącego na południe od Sahary i biegnącego od Atlantyku do Morza Arabskiego, „czyni go naturalnym punktem tranzytowym dla rosnącej ilości kokainy produkowanej w Ameryce Południowej i przeznaczonej do Europy. Przemyt ma szkodliwy wpływ zarówno na pokój, jak i zdrowie, lokalnie i globalnie” - powiedział Amado Philip de Andres, regionalny przedstawiciel Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) w Afryce Zachodniej i Środkowej.
Jeszcze przed dekadą głównymi miejscami przerzutu do Europy narkotyków wwożonych do Afryki z Ameryki Południowej były okolice Gwinei Bissau na północy kontynentu i Ghany na południu.
Z Monrowii Tadeusz Brzozowski (PAP), sek
»» O przestępczości narkotykowej więcej czytaj tutaj: