Projekt "Likwidacja". Tym razem chodzi o CBA
Likwidację Centralnego Biura Antykorupcyjnego od 1 stycznia 2025 roku oraz powołanie w ramach policji Centralnego Biura Zwalczania Korupcji przewiduje projekt ustawy opublikowany w środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
Chodzi o projekt ustawy o likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz zmianie niektórych innych ustaw.
Reforma pozwoli przy tym ograniczyć liczbę polskich służb specjalnych wyposażonych w instrumenty umożliwiające ingerencję w prawa i swobody obywatelskie m.in. poprzez wykorzystywanie niejawnego oprogramowania inwigilacyjnego - napisano w uzasadnieniu.
Tematem korupcji zajmą się już odpowiednie osoby
Autorzy regulacji zaznaczyli, że podstawowym założeniem proponowanych zmian jest likwidacja CBA i przeniesienie ciężaru walki z korupcją na inne wyspecjalizowane w tym zakresie instytucje.
WYPEŁNIJ ANKIETĘ. Pomóż nam ulepszyć wGospodarce.pl!
Zadania obecnie realizowane przez CBA zostaną przekazane do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oraz Policji - napisali autorzy projektu. W ramach policji zostanie utworzone Centralne Biuro Zwalczania Korupcji.
10 listopada 2023 r. liderzy PO, PSL, Polski 2050 oraz Lewicy parafowali umowę koalicyjną. W umowie zapisano, że CBA zostanie zlikwidowane, a jego zasoby i kompetencje przekazane do innych służb, m.in. do pionu zwalczania przestępstw korupcyjnych w Centralnym Biurze Śledczym Policji.
Planowane wejście w życie ustawy to 1 stycznia 2025 r.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Grupa Azoty. Potężna strata i porozumienie finansowe
Uwaga. Te 8 podmiotów - już na liście ostrzeżeń
Złoty w środę się osłabił. Ile kosztuje?
Prezes PiS: „Panie Tusk, proszę przeprosić żołnierzy”
pap, jb