NATO: Polska na pierwszym miejscu
Nakłady na obronność w Polsce wzrosną w relacji do PKB kraju i wyniosą 4,12% w 2024 r. wobec 3,26% w ub.r., szacuje Sojusz Północnoatlantycki. Oznacza to najwyższy udział spośród członków NATO.
Kolejne miejsca po Polsce pod względem nakładów na obronność w relacji do PKB zajmują: Estonia (3,43%) oraz Stany Zjednoczone (3,38%)
Polska chce wydać ponad 150 mld dolarów
Średnia dla NATO to 2,71% - podano w zestawieniu dołączonym do komunikatu Sojuszu.
„Kwoty te reprezentują płatności dokonane przez rząd krajowy, które zostały lub zostaną dokonane w trakcie roku podatkowego w celu zaspokojenia potrzeb jego sił zbrojnych, sił sojuszników lub Sojuszu” - czytamy w komunikacie.
W ujęciu nominalnym wydatki na obronność Polski szacowane są w br. na 151,24 mld zł wobec 111,26 mld zł w ub.r., podało NATO.
Niemcy zgłaszają 90 mld dolarów
Niemcy zgłosiły NATO szacunkową wielkość wydatków na obronność w 2024 roku, wynoszącą 90,6 mld euro. Suma ta odpowiada udziałowi w prognozowanym PKB kraju na poziomie 2,12 proc., a zatem Berlin przekracza wymóg Sojuszu dotyczący przeznaczania na ten cel co najmniej 2 proc. PKB.
Na końcu rankingu znajdują się takie kraje jak Hiszpania, Słowenia i Luksemburg, które obecnie przeznaczają poniżej 1,3 proc. Belgia (1,3 proc.), Kanada (1,37 proc.), Włochy (1,49 proc.) i Portugalia (1,55 proc.) również nie osiągają celu NATO.
USA to lider absolutny
Według najnowszych szacunków 32 państwa Sojuszu wydadzą łącznie w 2024 roku na obronność około 1,5 bln dolarów amerykańskich (około 1,4 bln euro). Pomijając inflację i wahania kursów walut, odpowiadałoby to wzrostowi o 10,9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Jak wynika z tych danych, europejscy sojusznicy i Kanada osiągnęliby wzrost na poziomie nawet 17,9 proc.
Pomimo znacznych wzrostów wydatków ze strony Europejczyków, USA nadal będą inwestować w obronę około 968 mld dolarów, czyli ponaddwukrotnie więcej niż wszystkie pozostałe państwa NATO razem wzięte i „pozostaną absolutnym numerem jeden na arenie międzynarodowej” - zauważył „Welt”.
ISBnews/PAP/bz
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Na nic protesty rolników. Zielony Ład trzyma się mocno
Duński tunel pod Bałtykiem. Budują go Polacy