Historycznie niskie bezrobocie. Prognoza: będzie wzrost
Stopa bezrobocia w czerwcu 2024 r. wyniosła 4,9 proc. wobec 5,0 proc. miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.
Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 762,2 tys. wobec 776,6 tys. osób miesiąc wcześniej.
Resort rodziny, pracy i polityki społecznej wcześniej szacował, że stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 4,9 proc.
Komentarz do danych GUS
„Można oczekiwać niewielkiego wzrostu bezrobocia” - stwierdził ekspert Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka, komentując wtorkowe dane GUS. Jego zdaniem spowolnienie w przemyśle i rosnące koszty pracy mogą się „punktowo” przełożyć na zwiększenie liczby bezrobotnych.
Mariusz Zielonka zwrócił uwagę, że w czerwcu rejestrowane bezrobocie w wysokości 4,9 proc. przełożyło się na niewiele ponad 760 tys. osób bez pracy.
Stopa bezrobocia jest już na tak niskim poziomie, że nie ma sensu specjalnie sprawdzanie wpływu czynników sezonowych na jej wysokość. Ale to prawdopodobnie właśnie one (turystyka, gastronomia, wcześniejsze intensywne zbiory) spowodowały ten niewielki spadek bezrobocia w stosunku do maja - zaznaczył.
Prognozy
Według Mariusza Zielonki nie ma co oczekiwać, że bezrobocie dalej będzie spadać. Jego zdaniem można wręcz oczekiwać jego niewielkich wzrostów.
Mimo wszystko spowolnienie w przemyśle, rosnące koszty pracy oraz obawa o ich wzrost mogą się punktowo przełożyć na zwiększenie liczby bezrobotnych - stwierdził Zielonka.
Ocenił, że na rynku pracy obserwować można „rozdwojenie jaźni”. „Z jednej strony mamy comiesięczne, niewielkie spadki zatrudnienia, a z drugiej równie małe spadki stopy bezrobocia” - wskazał, dodając, że to efekt dość dużej regionalizacji rynku pracy, jak również zróżnicowania naszej gospodarki.
Mamy w Polsce obszary, gdzie bezrobocie nadal wyraźnie przekracza średnią dla całego kraju, a z drugiej strony w niektórych regionach możemy mówić o całkowitym braku bezrobocia, np. wielkie miasta. Jedno nie podlega dyskusji, bezrobocie jest rekordowo niskie - najniższe w post PRL-owskiej Polsce - zauważył Zielonka.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Przegrywamy atom na własne życzenie
Koniec z patodeweloperką! Od 1 sierpnia nowe przepisy
Biznes się spalił. Reakcja właściciela poruszyła Polaków
Lokomotywa dwa w jednym. Będzie PESA przebój?
pap, jb