Strategiczne partnerstwo na kolei? Jest deklaracja
Grupa PKP i PKP PLK odbyły spotkanie z Kolejami Ukraińskimi (UZ), podczas którego PKP SA i UZ podpisały deklarację w zakresie rozwoju, kontynuacji i pogłębienia współpracy. Deklaracja wskazuje potrzebę działań na rzecz rozwoju wspólnych przewozów kolejowych ruchu transgranicznego w latach 2024-2026.
„Podpisana podczas spotkania deklaracja jasno wskazuje potrzebę podjęcia niezbędnych działań na rzecz rozwoju wspólnych przewozów kolejowych ruchu transgranicznego w latach 2024-2026. Zakres tej współpracy dotyczyć będzie m.in. systemowej analizy docelowego rozmiaru, struktury i geografii przewozów w kontekście określenia niezbędnej zdolności przewozowej przejść granicznych i terminali przeładunkowych, a także poprawy organizacji pracy kolejowych przejść granicznych między krajami” - czytamy w komunikacie.
W planach modernizacja infrastruktury
Strony porozumienia deklarują także współpracę w obszarze modernizacji infrastruktury niezbędnej do realizacji przewozów, a także w zakresie wspólnego planowania rozbudowy i użytkowania sieci transeuropejskiej w Ukrainie i w Polsce w oparciu o standardy unijne. Dodatkowo założono wypracowanie wspólnej strategii w zakresie inicjatyw międzynarodowych, w tym w kwestiach europejskich korytarzy kolejowych oraz konieczność rozwoju współpracy w zakresie rozwiązań technologicznych, podano także.
Uczestnicy wydarzenia podkreślali, że realizowane wspólnie z Ukrzaliznytsia projekty mają w przyszłości przyczynić się do optymalizacji procesu przewozowego pomiędzy Polską a Ukrainą oraz maksymalnego wykorzystania reprezentowanych przez obie strony potencjałów w zakresie obsługi pasażerów i klientów ruchu towarowego.
Konkretne decyzje do końca roku
„Polskie Koleje Państwowe stoją ramię w ramię z Kolejami Ukraińskimi, niosąc pomoc nie tylko uciekającemu przed wojną narodowi ukraińskiemu, ale także z ogromnym zaangażowaniem naszych pracowników, rozwijając możliwości realizacji przewozów kolejowych przez granicę państwową. Nowatorskie i spójne działanie Grupy PKP wspólnie z PLK SA jest dobrym krokiem na rzecz jeszcze lepszej jakości realizowanych połączeń pomiędzy Polską a Ukrainą oraz wprowadzenia usprawnień na całej granicy państwowej” - powiedział prezes Grupy PKP Alan Beroud, cytowany w komunikacie.
„W ciągu ostatnich kilku lat osiągnęliśmy znaczny postęp we współpracy kolei Ukrainy i Polski. Uruchomiono nowe połączenia pasażerskie, uregulowano transport towarowy i usprawniono funkcjonowanie przejść granicznych. Ale teraz ważne jest, aby skupić się na projektach strategicznych i rozwiązać najważniejsze problemy. Razem z naszymi polskimi kolegami szczegółowo omówiliśmy wszystkie aspekty naszej wspólnej pracy i osobiście przyjrzeliśmy się istniejącym problemom w funkcjonowaniu przejść granicznych i stacji granicznych. Konkretne decyzje planujemy podjąć do końca roku” - dodał prezes UZ Yevhen Liashchenko.
Deklaracja strategicznego partnerstwa
PKP i UZ wspólnie podkreśliły, że ”w tych trudnych czasach współpraca pomiędzy kolejami powinna się opierać na wzajemnej formule partnerów biznesowych, a nie potencjalnych konkurentów„. Strony zadeklarowały strategiczne partnerstwo zarówno w czasie, gdy Ukraina bohatersko walczy o swoją niepodległość, jak i na okres po wojnie.
Podpisana przez strony polską i ukraińską deklaracja oznacza możliwość integracji działań w obszarze bezpieczeństwa, interoperacyjności technicznej, rozwoju technologicznego oraz rozwoju oferty połączeń.
Modernizacja dwóch najważniejszych linii kolejowych
„Przed nami kolejne plany, w tym kontynuacja modernizacji odcinków granicznych dwóch najważniejszych linii kolejowych łączących nasze kraje: Lublin - Dorohusk - Jahodyn - Kowel oraz Rzeszów - Medyka - Mostyska - Lwów. Jesteśmy gotowi do podjęcia tych infrastrukturalnych wyzwań - dodał prezes PKP PLK Piotr Wyborski.
Podczas spotkania zawiązano także grupy robocze (pasażerską, towarową i infrastrukturalną), których celem będzie przede wszystkim identyfikacja wąskich gardeł wraz ze wskazaniem wspólnych rozwiązań na rzecz ich likwidacji, a także wypracowanie dalszych rozwiązań, mających działać na rzecz wzmocnienia partnerstwa strategicznego – napisano w informacji.
ISBnews, sek
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Aż 25 tys. zł miesięcznie. Praca od zaraz
„Polskie porty osiadają na mieliźnie”
Dramat PKP Cargo. „Szokujący zbieg okoliczności”
»» Najnowsze wydanie „Wywiadu Gospodarczego” oglądaj tutaj: