Firmy się martwią. Indeks koniunktury pod kreską
W sierpniu wśród małych firm i mikroprzedsiębiorców wzrósł pesymizm, pozytywne nastroje panowały za to w średnich i dużych przedsiębiorstwach - informuje Polski Instytut Ekonomiczny. Miesięczny Indeks Koniunktury wzrósł o 1,4 pkt., ale wciąż utrzymuje się poniżej neutralnego.
Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) w sierpniu wzrósł m/m o 1,4 pkt. do poziomu 98,2 pkt. Nadal jednak pozostaje poniżej poziomu neutralnego (100,0), co oznacza przewagę nastrojów negatywnych wśród przedsiębiorców - poinformował w środę Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).
Nadal wśród przedsiębiorców przeważają nastroje negatywne. Pozytywne nastroje widać w dużych i średnich firmach, w przeciwieństwie do rosnącego pesymizmu mikrofirm i małych przedsiębiorstw - wskazała dr Katarzyna Zybertowicz z PIE.
Jak podano w komunikacie PIE, obecny MIK jest o 3,8 pkt. niższy od najwyższej tegorocznej wartości odnotowanej w lutym (102,0 pkt.). Tegoroczny sierpniowy odczyt jest natomiast wyższy o 3,4 pkt. od ubiegłorocznego, który również był poniżej poziomu neutralnego i wyniósł 94,8 pkt.
Nastroje lepsze niż w lipcu
O poprawie nastrojów przedsiębiorców w sierpniowym odczycie zadecydowała przewaga ocen pozytywnych dotyczących komponentów: zatrudnienie, wynagrodzenia i płynność finansowa oraz wzrost wskaźników m/m w przypadku pozostałych komponentów MIK: wartości sprzedaży, nowych zamówieniach, inwestycjach oraz mocach produkcyjnych.
»» Czytaj tutaj:
Kiepskie nastroje w firmach. Indeks koniunktury nurkuje
Podobnie jak w poprzednich miesiącach, jedynie trzy komponenty zostały ocenione pozytywnie: zatrudnienie, wynagrodzenia i płynność finansowa, choć w przypadku płynności drugi miesiąc z rzędu odnotowano spadek.
Wyższa m/m była natomiast ocena zatrudnienia, co - jak wskazano - oznacza, że utrzymująca się nieco słabsza kondycja finansowa przedsiębiorstw nie wpływa negatywnie na poziom zatrudnienia.
To ważne, gdyż koszty pracownicze są najbardziej uciążliwą barierą prowadzenia biznesu - zauważyła Zybertowicz.
Nieznaczna poprawa wartości sprzedaży i nowych zamówień, według PIE, najprawdopodobniej wiąże się z wakacyjnym wzrostem konsumpcji. Nadal jednak obydwa indeksy nie przekroczyły poziomu neutralnego - zaznaczono.
Jak dodano, wskaźnik inwestycji w aktywa materialne i niematerialne wzrósł drugi miesiąc z rzędu m/m, ale nadal pozostaje na niskim poziomie, dużo poniżej neutralnego.
Obawy o gospodarkę
Niepokoić może wyraźny wzrost odsetka firm spodziewających się pogorszenia sytuacji gospodarczej kraju w najbliższych trzech miesiącach - podkreśliła Zybertowicz.
Jak dodała, firmy są zdecydowanie bardziej optymistyczne w ocenie swojej własnej przyszłości, niż przyszłości gospodarki, a niepewność sytuacji gospodarczej martwi je obecnie bardziej niż rosnące ceny energii.
Z danych przedstawionych w MIK wynika, że przedsiębiorcy chcą utrzymywać obecny poziom zatrudnienia, mimo jego rosnących kosztów. W sierpniowym odczycie nieznacznie spadła m/m wartość wskaźnika wynagrodzenie (o 3,1 pkt. do poziomu 113,9 pkt.). Wartość wskaźnika płynność finansowa spadła (o 7,0 pkt. m/m do poziomu 114,7 pkt.), co może świadczyć o słabnącej sytuacji finansowej przedsiębiorstw.
Więcej optymizmu w usługach niż handlu
Sierpniowy MIK pokazuje przewagę nastrojów pozytywnych w przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych.
Nastroje pesymistyczne przeważają w przedsiębiorstwach budowlanych oraz handlowych, które odnotowały spadek wartości odczytu m/m. Pogorszenie nastrojów wśród przedsiębiorstw handlowych i budowlanych jest związane z niskim poziomem inwestycji, spadkiem wartości sprzedaży i liczby nowych zamówień.
Jak wynika z danych PIE, mimo wzrostu m/m wskaźnika MIK w branży TSL, również ten sektor boryka się ze niższą sprzedażą i mniejszą liczbą zamówień.
PAP/bz
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Eksport leci na głowę. Spadek obrotów towarowych
Myto w górę, przez Zielony Ład! Przewoźnicy załamani
Zbadali popularne oliwy z oliwek. Lepiej wylać, niż mieć
To pewne! W sklepach nie będzie jaj i innych towarów
»» Najnowsze wydanie „Wywiadu Gospodarczego” oglądaj tutaj: