O czym rozmawiali Andrzej Duda i Antony Blinken?
Prezydent Andrzej Duda spotkał się w czwartek w Warszawie z sekretarzem stanu USA Antony Blinkenem. Blinken i Duda rozmawiali na temat zagadnień związanych z bezpieczeństwem i sytuacji na Ukrainie.
Bezpieczeństwo
Jak podała Kancelaria Prezydenta, tematami rozmów były sytuacja na Ukrainie, a także bezpieczeństwo w regionie i współpraca w zakresie cywilnej energetyki jądrowej, czyli wspólnego projektu budowy elektrowni na Pomorzu.
Z kolei amerykańska ambasada w Warszawie poinformowała we wpisie na platformie X, że Blinken i Duda rozmawiali m.in. na temat zagadnień związanych z bezpieczeństwem.
Sekretarz wyraził uznanie dla Polski i jej przywództwa w NATO, podkreślając, jak istotne jest przeznaczanie przez Polskę ponad 4 proc. PKB na obronność (najwięcej wśród członków Sojuszu) oraz znaczne wysiłki modernizacyjne polskiej armii - poinformowano.
Wdzięczność dla Polaków
Jak zrelacjonowano, Blinken wyraził także głęboką wdzięczność dla Polaków za ich niezwykłą gościnność i otwartość w przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy w obliczu niesprowokowanej rosyjskiej agresji.
Z kolei ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski podkreślił po tym spotkaniu, że Polska jest „niezawodnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, a nasza przyjaźń jest silniejsza niż kiedykolwiek”. Zaznaczył, że obronność jest fundamentem polsko-amerykańskiej współpracy, zaś zobowiązanie USA na rzecz bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO jest niezachwiane.
Dzisiejsze spotkanie sekretarza stanu Antonego Blinkena i prezydenta Andrzeja Dudy podkreśliło nasze wspólne zaangażowanie w te kluczowe obszary - napisał Brzezinski na platformie X.
Dyplomata przekazał, że rozmowa dotyczyła także istotnej roli Polski we wspieraniu uchodźców z Ukrainy w obliczu niesprowokowanej rosyjskiej agresji, a także wyjątkowej reakcji Polaków, którzy przyjęli Ukraińców z otwartymi ramionami.
Mówiliśmy to wiele razy i będziemy to powtarzać: dziękujemy, dziękujemy, dziękujemy - dodał.
Wypowiedź Blinkena
Szef amerykańskiej dyplomacji podkreślił znaczenie wysiłków Polski, USA i innych krajów sojuszniczych dla wspierania zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.
Wiele krajów chce pomóc Ukrainie nie tylko odeprzeć rosyjską agresję, ale także pomóc w odniesieniu sukcesu na dłuższa metę - w sensie rozwoju ekonomicznego i rozwoju demokracji. (…) Polska jest absolutnie kluczową częścią tego sojuszu, który powstał po agresji Putina - mówił.
Podkreślił też znaczenie polskiego wsparcia sprzętowego dla Ukrainy, a także wspólny wysiłek na rzecz szkolenia żołnierzy ukraińskich.
Ponad 80 proc. pomocy wojskowej dla Ukrainy przechodzi przez Polskę, w Polsce nadal jest ponad milion uchodźców z Ukrainy - to ogromny przejaw hojności. Wspólne wysiłku dla wspierania Ukrainy wobec rosyjskiej agresji są bardzo istotne dla naszych stosunków, ale to tylko jeden z ich przejawów; w moim przekonaniu te stosunki nigdy nie był lepsze - oświadczył Blinken.
Spotkanie z polskim MSZ
Sekretarz stanu USA Antony Blinken podkreślił w czwartek, że polsko-amerykańskie relacje są oparte nie tylko na wspólnych wysiłkach we wsparciu Ukrainy, ale też na współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i cyberbezpieczeństwa.
Wspólne wysiłki, by wspierać Ukrainę w obronie przed rosyjską agresją są bardzo ważne w naszej relacji, ale jest to tylko jeden element w naszej współpracy w zakresie bezpieczeństwa - podkreślił Blinken, podczas wspólnej konferencji z szefem MSZ Radosławem Sikorskim.
Zwrócił uwagę, że Polska wydaje ponad 4 proc. PKB na obronność i pod tym względem jest wzorem dla innych państw NATO.
Zauważył, że Stany Zjednoczone współuczestniczą w polskich wydatkach na obronność.
Zapewniliśmy pożyczki na kwotę 11 mld dolarów, by pomóc Polsce modernizować wojsko, jeśli chodzi o myśliwce F35, śmigłowce Apache i systemy przeciwrakietowe Patriot. Te inwestycje są ważne dla bezpieczeństwa Polski, zdolności obronnych NATO i dla Stanów Zjednoczonych - powiedział amerykański sekretarz stanu.
Podkreślił też wagę współpracy z Polską w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego. Poinformował, że z ministrem Sikorskim rozmawiał o tym, jak Stany Zjednoczone mogą dalej wspierać polskie bezpieczeństwo energetyczne i zwiększanie miksu energetycznego.
Blinken wskazał, że pogłębiana jest też współpraca w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i zwalczania dezinformacji ze strony Kremla
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Polski czempion o międzynarodowym zasięgu ma duże problemy
Szwedzi zamykają jedną z fabryk. A co z Gdańskiem?
Znana sieć drogerii zamyka wszystkie sklepy w Polsce
pap, jb
»» Rozmowa z Arturem Soboniem, członkiem zarządu NBP wielkich zakupach złota przez bank centralny na antenie telewizji wPolsce24 – oglądaj tutaj: