Cena i dostępność LPG istotna dla 41 proc. Polaków
Odsetek Polaków deklarujących, że kiedykolwiek wykorzystywało gaz płynny LPG wynosi 41 proc., przy czym na terenach wiejskich i w mniejszych miejscowościach LPG używa co druga osoba (49 proc.), wynika z 6. edycji badania EKObarometr, zrealizowanego przez SW Research we współpracy z Polską Organizacją Gazu Płynnego (POGP).
Ponadto płynny gaz LPG Polacy używają w samochodowych instalacjach gazowych (50 proc.) i butlach do codziennego użytku, np. w kuchni (43 proc.). Co czwarty Polak (28 proc.) wskazuje na wykorzystanie gazu do celów rekreacyjnych, np. grilla. Blisko 7 na 10 użytkowników płynnego gazu LPG ocenia go jako bezpieczne źródło energii.
„Wyniki badania w sposób jednoznaczny dowodzą, że LPG pozostaje w Polsce ważnym paliwem - jako napęd dla samochodów oraz źródło ogrzewania na terenach wiejskich. Potencjał tego paliwa warto wykorzystać zatem właśnie tam - na obszarach słabo zurbanizowanych i peryferyjnych, o ograniczonym dostępie do infrastruktury, gdzie według danych Komisji Europejskiej odsetek ludności zagrożonej ubóstwem i wykluczeniem energetycznym jest najwyższy” - powiedział dyrektor generalny POGP Bartosz Kwiatkowski.
Jednocześnie ponad 43 proc. Polaków uznaje LPG za paliwo ekologiczne, a ponad 50 proc. ocenia, że do poprawy jakości powietrza i ograniczenia smogu przyczynia się wymiana pieców węglowych na kotły gazowe oraz używanie autogazu w samochodach. 43 proc. Polaków uważa, że skala i formy wykorzystania gazu płynnego LPG w Polsce (zasilanie aut, ogrzewanie domów, butle) nie powinny być w żaden sposób ograniczane, wynika również z badania.
„Respondenci, którzy mieli doświadczenie w korzystaniu z gazu płynnego, doceniają jego znaczenie jako ekologicznego nośnika energii. Potwierdza się zatem pozytywne postrzeganie gazu płynnego jako alternatywnego źródła energii wśród polskiej populacji. LPG jest czystszym paliwem w porównaniu do węgla czy drogowych paliw płynnych, emitując mniej zanieczyszczeń i zmniejszając ogólny ślad węglowy. Ograniczając uwalnianie do atmosfery takich substancji jak dwutlenek siarki, tlenki azotu i cząstki stałe, z których wszystkie są szkodliwe dla zdrowia ludzkiego, wykorzystanie gazu płynnego przyczynia się do ograniczenia zjawiska smogu, który jest jednym z największych problemów cywilizacyjnych mniejszych miast i obszarów podmiejskich” - dodał Kwiatkowski.
Badanie przeprowadzono w kwietniu i maju br. techniką CAWI przez instytut badawczy SW Research na reprezentatywnej próbie 1 500 Polaków w wieku 16-80 lat.
ISBnews, sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Pracę może stracić ok. 70 tys. osób
W 2023 zysk 2 mld, w 2024 strata 6 mld. „Wyjaśnienie”
Idzie wielkie bezrobocie? „Coraz mniej ofert”
»» Czy jesteśmy gotowi na wyższe rachunki za energię? - rozmowa z red. Agnieszką Łakomą na antenie telewizji wPolsce24 – oglądaj tutaj: