AKTUALIZACJA
Ordery Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług”
Publicysta, tłumacz, filozof i polityk prof. Ryszard Legutko oraz lekarz otochirurg i otolog, twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach prof. Henryk Skarżyński zostali w poniedziałek odznaczeni przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. W gronie odznaczonych przez prezydenta Andrzeja Dudę z okazji Narodowego Święta Niepodległości znaleźli się też muzyk Włodzimierz Nahorny, były szef MSZ Witold Waszczykowski i przewodniczący Komitetu Katyńskiego Andrzej Melak.
Prof. Ryszard Legutko
Prof. Ryszard Legutko został odznaczony Orderem Orła Białego „w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w działalności naukowej, za zaangażowanie na rzecz kształtowania społeczeństwa obywatelskiego i działalność publiczną„.
Legutko jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest też autorem książek o tematyce społeczno-politycznej, tłumaczem i komentatorem dzieł Platona.
W latach 2005–2007 był senatorem i wicemarszałkiem Senatu VI kadencji, w 2007 r. - ministrem edukacji narodowej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, w latach 2007–2009 sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Był posłem do Parlamentu Europejskiego VII, VIII i IX kadencji, startował z list Prawa i Sprawiedliwości.
Legutko jest autorem takich książek jak m.in. „Bez gniewu i uprzedzenia. Szkice o książkach, ludziach i ideach” (1989), za którą otrzymał Nagrodę PEN Clubu, „Etyka absolutna i społeczeństwo otwarte” (1994), wyróżnioną Nagrodą im. Andrzeja Kijowskiego, „Tolerancja. Rzecz o surowym państwie, prawie natury, miłości i sumieniu” (1997), za którą autorowi przyznano Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej, „Esej o duszy polskiej” (2008), „Triumf człowieka pospolitego” (2012) czy „Sokrates. Filozofia męża sprawiedliwego” (2013), za którą przyznano mu Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza. W przeszłości uhonorowany został m.in. Złotym Medalem „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”, portugalskiego Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi czy Honorową Nagrodą im. Lecha Kaczyńskiego.
Prof. Henryk Skarżyński
W poniedziałek przez prezydenta Orderem Orła Białego „w uznaniu znamienitych zasług dla rozwoju polskiej medycyny, w szczególności na rzecz osób z zaburzeniami komunikacji międzyludzkiej, za osiągnięcia w działalności naukowej, klinicznej, dydaktycznej i organizacyjnej oraz za popularyzowanie polskiej myśli naukowej w świecie” odznaczony został również prof. Henryk Skarżyński - jeden z najbardziej znanych na świecie lekarzy otolaryngologów, audiologów i foniatrów. Twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.
To Skarżyński zapoczątkował w Polsce wszczepianie implantów słuchowych. W 1992 r. wszczepił implant ślimakowy u osoby dorosłej z całkowita głuchotą. Był to pierwszy taki zabieg w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
14 lipca 1993 r. na Ochocie w Warszawie utworzył Ośrodek Diagnostyczno-Leczniczo-Rehabilitacyjny dla Osób Niesłyszących i Niedosłyszących „Cochler Center”. Był to pierwszy w Polsce i drugi w Europie ośrodek zajmujący się kompleksowo leczeniem wad słuchu. Na tej bazie w Kajetach pod Warszawą w 2012 r. powstało Światowe Centrum Słuchu, jedyna taka placówka na świecie.
Prof. Skarżyński jest autorem i współautorem ponad 4536 prac naukowych oraz około 3900 wystąpień naukowych, promotorem kilkudziesięciu prac doktorskich i opiekunem kilkunastu rozpraw habilitacyjnych; członkiem towarzystw naukowych o zasięgu światowym. Członek korespondent PAN.
Jest autorem i współautorem 14 patentów na urządzenia i metody związane z techniką medyczną, m.in. systemów i urządzeń do badań przesiewowych słuchu, wzroku i mowy oraz urządzenie do korekcji wad wymowy. Od roku 2011 jest Konsultantem Krajowym w dziedzinie Otorynolaryngologii. Od 2022 przewodniczy Radzie Głównej Instytutów Badawczych.
Andrzej Duda: „honorowanie tych, którzy wśród znamienitych są najznamienitsi”
Podczas wystąpienia prezydent podkreślał, że wręczanie najwyższych państwowych odznaczeń to ”wielki moment wspaniałego nawiązania do wielkich tradycji Rzeczypospolitej poprzez honorowanie tych, którzy wśród znamienitych są najznamienitsi„.
„Najznamienitszym podziękowaniem ze strony Rzeczypospolitej za jej wierną służbę, dla absolutnie najwybitniejszych i najbardziej wyróżniających się jest Order Orła Białego, który ustanowiony został w 1705 roku” - dodał prezydent.
„Zawsze to podkreślam, że to niezwykłe odznaczenie, ten niezwykły Order, wyznacza w istocie zawsze wolną, suwerenną i niepodległą Polskę. Bo tak naprawdę wtedy, kiedy albo tej Polski nie było na mapach, albo kiedy ta Polska nie była w pełni niepodległa i suwerenna, to tego Orderu nie wręczano” - zauważył. „On jest symbolem wolnej Polski i on w wolnej Polsce wręczany jest tym najbardziej zasłużonym” - dodał.
Prezydent podkreślił, że obydwaj odznaczeni przez niego profesorowie przez całe swoje życie służą Polsce, choć każdy na swój sposób i każdy trochę inaczej.
„Profesor Ryszard Legutko, wybitny nauczyciel akademicki, filozof, tłumacz, pisarz nie tylko w sposób wybitny i niezwykły przyczynił się do rozwoju nauki polskiej, jeżeli chodzi o filozofię i politologię, ale można powiedzieć, że położył i kładzie ogromny wkład także i w rozwój myśli światowej, filozoficznej, co doceniane jest przez wielu krytyków i ekspertów na całym świecie” - mówił Duda, przypominając dorobek prof. Legutki, m.in. jego monografię o Sokratesie.
Wygłaszając laudację o prof. Skarżyńskim prezydent zaznaczył, że poprzez ratowanie ludziom słuchu przywraca im sens i piękno życia. Przypomniał też o utworzonym przez profesora Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach, który - jak zaznaczył Duda - jest ośrodkiem sławnym na cały świat.
„(To) 20 tysięcy zabiegów operacyjnych, które pan profesor prowadził, i w których pan profesor uczestniczył. Z całą pewnością nie dziesiątki, tylko już setki tysięcy ludzi, którym pan profesor pomógł, a może i więcej niż setki tysięcy ludzi, którym pomogły metody wypracowane przez pana profesora” - podkreślił Duda.
Podczas uroczystości w Belwederze prof. Ryszard Legutko - dziękując za przyznanie mu Orderu Orła Białego – powiedział, że ”życie ludzkie, również moje, często się nam wydaje tworem nieco chaotycznym, z tysiącami rozmaitych epizodów”. „A więc trudno nie odczuwać wzruszenia, kiedy ktoś zewnętrzy, w tym przypadku wysoka kapituła, dostrzega w nim coś więcej niż zbiór epizodów, pewną opowieść” - dodał.
Wskazał, że ta opowieść nie tylko jest spójna, ale „na tyle wartościowa, że nagradzana jest odznaczeniem Rzeczypospolitej Polskiej, nad które nie ma wyższego”. „Za to odznaczenie i takie postrzeganie mojego życia serdecznie dziękuję” – podkreślił. Zapewnił, że ”opowieść nie jest zakończona, ale po tym odznaczeniu tym bardziej wiem, że muszę patrzeć na jej dalszy tok”. „Duma i pokora – dwie trudne do pogodzenia cechy – są niezbędne dla dobrego życia” – powiedział.
Prof. Henryk Skarżyński podkreślił, że Order Orła Białego to ”honor okazany dla naszej pracy, ale również dla naszych rodzin, bliskich oraz współpracowników i środowisk, które reprezentujemy„. „Przychodzimy tu z różnych stron kraju, reprezentujemy różne dziedziny i jest to dowód różnorodności w naszej ojczyźnie. Nasze dokonania - jestem przekonany - to nie suma indywidualnych korzyści, ale suma wyrzeczeń i ciężkiej pracy na rzecz dobra wspólnego i społeczeństwa” – powiedział.
Order Orła Białego
Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczypospolitej, ustanowiony w 1705 r., reaktywowany w 1921 r. Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju jak i w czasie wojny, najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.
»» Obejrzyj relację na antenie telewizji wPolsce24:
Odznaczeni z okazji Narodowego Święta Niepodległości
Muzyk Włodzimierz Nahorny, były szef MSZ Witold Waszczykowski i przewodniczący Komitetu Katyńskiego Andrzej Melak znaleźli się w gronie odznaczonych przez prezydenta Andrzeja Dudę z okazji Narodowego Święta Niepodległości .
W poniedziałek Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w działalności artystycznej i twórczej, za wkład w rozwój muzyki jazzowej w Polsce” odznaczony został Włodzimierz Nahorny.
Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w działalności państwowej i publicznej, za zaangażowanie na rzecz kształtowania polityki zagranicznej państwa” odznaczono Witolda Waszczykowskiego, zaś „za wybitne zasługi w pielęgnowaniu i popularyzowaniu polskiego dziedzictwa kulturowego” – Wita Karola Wojtowicza.
Prezydent Andrzej Duda odznaczył także Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Wojciecha Fałkowskiego - „za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w działalności na rzecz zachowania i popularyzowania dziedzictwa narodowego, za aktywność państwową i publiczną„, Andrzeja Melaka - „za wybitne zasługi w działalności społecznej na rzecz zachowania pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej”, a także Jana Rejczaka - „za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągniecia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej i publicznej”.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości prezydent Andrzej Duda wręczył także Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Piotrowi Gawłowi - „za wybitne zasługi w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i działalności społecznej„, Robertowi Kostro - „za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci historycznej, za szczególne zaangażowanie w dzieło tworzenia Muzeum Historii Polski„, a także Bogusławowi Machalińskiemu - „za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej, za osiągniecia w działalności na rzecz rozwoju medycyny„, Agnieszce Romaszewskiej-Guzy - „za wybitne zasługi dla rozwoju niezależnego dziennikarstwa i wolnych mediów, za osiągniecia w propagowaniu wartości demokratycznych oraz wkład w budowanie społeczeństwa obywatelskiego” oraz Tadeuszowi Wolszy - „za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej, za osiągniecia w dokumentowaniu i upamiętnianiu prawdy o najnowszej historii Polski” i Andrzejowi Zielińskiemu - „za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągniecia w pracy artystycznej i twórczej„.
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i działalności społecznej” zostali odznaczeni Andrzej Kozłowski i Wojciech Strzałkowski. Odznaczenie to otrzymali także Jerzy Kwieciński - „za wybitne zasługi w kształtowaniu bezpieczeństwa energetycznego Polski” oraz Antoni Wręga - „za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce„.
Andrzej Duda „za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Chicago” Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył Huberta Cioromskiego oraz Mariusza Mikodę.
PAP, sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje